Pogrzeby dzieci utraconych w październiku 2016
W Koszalinie, Szczecinku i w Słupsku kolejne zbiorowe pogrzeby dzieci, które zmarły przed narodzeniem, odbędą się 15 października w Dniu Dziecka Utraconego. Prochy ciał dzieci pozostawionych w szpitalach zostaną pochowane w zbiorowych grobach Dzieci Utraconych.
W Koszalinie Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP, a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy. Eucharystię sprawował będzie ks. Piotr Subocz, kapelan Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Pogrzeb ma charakter ekumeniczny.
Pochówki dzieci utraconych w Koszalinie odbywają się dwa razy do roku od kwietnia 2011 r. Będzie to już dwunasty pogrzeb dzieci utraconych, pozostawionych w koszalińskim szpitalu. Procedury pochówku udało się opracować dzięki kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Pochowano już 2686 dzieci. Podczas tego pogrzebu pochowane zostaną prochy 121 dzieci.W Szczecinku trzeci pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się również 15 października.
Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele Mariackim. Następnie o godz. 13.00 uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym. Eucharystię sprawował będzie ks. Jacek Lewiński, proboszcz parafii Mariackiej w Szczecinku. Pochówek ma charakter ekumeniczny. Do tej pory pochowano prochy 10 dzieci.
W Słupsku Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka 15 października o godz. 11.00 w Sanktuarium św. Józefa (ul. Szczecińska 38). Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył będzie ks. Cezary Iwanowski, kapelan Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Na Nowym Cmentarzu ceremonia pogrzebowa rozpocznie się około 12.10. Pochowane zostaną prochy 91 dzieci. Do tej pory odbyły się trzy pochówki, podczas których w sumie pochowano 20 dzieci. Pochówek będzie miał charakter ekumeniczny.
W Pile trzeci pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 22 października. Msza św. o godz. 11.00 w parafii św. Jana Bosko. Po Mszy św. uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym przy grobowcu i Pomniku Dzieci Utraconych. Do tej pory pochowano ciała 56 dzieci.
Koszalin jest jednym z pierwszych miast w Polsce, gdzie organizowane są pochówki dzieci utraconych. Dzięki inicjatywie „Nasze na zawsze” na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie udało się stworzyć godne miejsce pochówku dzieci pozostawionych przez rodziców w Szpitalu Wojewódzkim. 24 marca 2012 roku odsłonięto pomnik przedstawiający Maryję Matkę Życia. W ramach wypracowanych procedur w grobowcu tym chowane są prochy dzieci, których ciała z różnych powodów nie zostały odebrane przez rodziców. Radni Rady Miejskiej w Koszalinie podjęli stosowną uchwałę 22 września 2011 roku. Pogrzeby sprawowane są dwa razy do roku: w marcu lub kwietniu i w październiku. Koszty pochówków pokrywa samorząd. W Pile podobna uchwała została przyjęta 30 kwietnia 2013 roku. Pierwszy pogrzeb odbył się 28 marca 2015 roku na miejscowym Cmentarzu Komunalnym.
W Słupsku uchwała w sprawie pochówków dzieci utraconych przyjęta została 30 kwietnia 2014 roku. Pierwszy pogrzeb odbył się 25 marca 2015 roku na Nowym Cmentarzu. W Szczecinku uchwała w tej sprawie podjęta została 2 kwietnia 2015 roku, a pierwszy pochówek odbył się 17 października 2015 roku na Cmentarzu Komunalnym. Pogrzeby odbywają się w kwietniu i październiku. W kościele Mariackim w Szczecinku w każdy drugi wtorek miesiąca o godz. 18.00 sprawowana jest Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka.
W Pile w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 12.00 w kościele pw. św. Józefa Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka.
W Koszalinie Msza św. w tej intencji sprawowana jest w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 18.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (oo. franciszkanów).
Alicja Górska; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.