Biblioteka

darczasu„Dar czasu. O kontynuowaniu ciąży z nieuleczalnie chorym dzieckiem”

Rodzice, którzy właśnie dowiedzieli się o nieuleczalnej chorobie swojego nienarodzonego dziecka, często zadają to samo pytanie: „Czy to się już kiedykolwiek komuś przydarzyło"?

Maksik, czyli tu i z powrotem

to wzruszająca i wstrząsająca zarazem opowieść o odwadze i dzielności małego chłopca oraz walce jego najbliższych o życie malca. Nie jest to melodramat, tylko "kawałek życia" opowiedziany prostymi, a przez to tym bardziej trafiającymi do serca, słowami matki. 

Witraże w ciemności

Słowa mogą ranić, o czym wiedzą rodzice po stracie dziecka, ale słowa mogą też dawać nadzieję i przynosić otuchę, koić w bólu. Książka Witraże w ciemności pokazuje, jak można dopowiedzieć przerwaną narrację doświadczenia rodzicielstwa. 

Niezawinione śmierci 
 
"Niezawinione śmierci to powieść autobiograficzna, w której William Wharton opisał przeżycia związane z tragiczną śmiercią swojej córki, zięcia i dwóch wnuczek. Autor dzieli się z czytelnikiem rozpaczą i gniewem, które narastały w nim, gdy bez powodzenia starał się dochodzić sprawiedliwości przed amerykańskim sądem.
Przerwane oczekiwanie Poradnik dla kobiet po poronieniu
 
"Serce nie bije, ciąża obumarła”. Te słowa przynoszą ogromny ból kobietom, które doświadczają straty ciąży na różnych jej etapach. Poronienie pozostawia rozczarowanie, niedowierzanie, gorycz, poczucie pustki.
Aniołkowe mamy Historie kobiet, które poroniły. 
 
Aniołkowe mamy − kobiety najsilniejsze na świecie. Kobiety, które przeżyły największą z tragedii. Kobiety, których rozpacz i tęsknota przewyższają wszystko.
Dzieci nieba 
 
To już piętnaście lat! Wciąż mi brzmi w uszach rozdzierający noc dzwonek telefonu. Właśnie zmarło dziecko. Miał szesnaście lat. Jego życie, życie małego uciekiniera, stało się "zbyt skomplikowane". 
Kalinka 
 
Kalinka to opowieść ojca, który próbuje zrozumieć sens nieuleczalnej choroby swojego dziecka. Przez sześć lat życia Kalinki nieustannie poszukuje kontaktu z córką.
Czasami wołam w niebo 
 
Wstrząsające świadectwo umierającej na raka kobiety. Książka zawiera fragmenty pamiętnika Tamary, jej korespondencję z czasów choroby oraz wspomnienia męża. Wszystko to składa się na obraz godnej podziwu walki i braku rezygnacji wobec nieuchronności śmierci.
Rycerzyk
 
Krzyś rozwijał się pięknie, a jego pierwszy ziemski domek – mamusiny brzuch dawał mu wszystko to, co najlepsze: ciepło, schronienie, bezpieczeństwo, dobre jedzenie i witaminki oraz stał się darmowym środkiem komunikacji (...)
Chata. Young William Paul 
 
Najmłodsza córka Mackenziego Allena Phillipsa Missy została porwana podczas rodzinnych wakacji. W opuszczonej chacie, ukrytej na pustkowiach Oregonu (...) znaleziono ślady wskazujące na to, że została brutalnie zamordowana, ale ciała dziewczynki nie odnaleziono.
O dziecku, które odwróciło się na pięcie
 
Po 9 latach wychodzi drukiem drugie, poszerzone wydanie książki "O dziecku, które odwróciło się na pięcie". Nie jest to łatwa lektura. Choć ilość zapytań o tą pozycję po wyczerpaniu pierwszego nakładu pokazuje, że jest potrzebna. 
O dziecku, które odwróciło się na pięcie wyd. I
 
Książka jest skierowana do tych osób, które chcą świadomie przeżyć żałobę po swoim zmarłym dziecku. Dziecku, które odeszło zbyt wcześnie.
Balsam dla duszy w żałobie 
 
Dla tych, którzy tak wiele stracili tak szybko. Każdy radzi sobie z żałobą na swój sposób i potrzebuje na to mniej lub więcej czasu. Dobre rady i wsparcie mogą ułatwić powrót do normalnego życia. 
 
 

niechmrokminiNiech mrok do Ciebie nie przemawia. Laetitia de Calbiac 

Słowa życia i pocieszenia dla kobiet, które straciły dziecko w swoim łonie. Tą, która najbardziej potrzebuje pocieszenia po utracie dziecka, jest jego matka. Kto zrozumie jej ból?

dozobaczenia1Do zobaczenia, synku

W spokojny, kwietniowy dzień John-Paul, sześcioletni syn Gregory’ego i Maureen Floydów, wyszedł z bratem na rower. Niewielkie osiedle, przyjaźni sąsiedzi, leniwe popołudnie -  nic nie zapowiadało niebezpieczeństwa. A jednak to się stało: w chłopców uderzył jadący alejką samochód.

Zawstydzić silnych 
 
Zawstydzić silnych to autobiograficzna relacja opisująca dramatyczne wydarzenia z życia autorki, a zarazem poruszająca opowieść o sile miłości potężniejszej niż śmierć. 
Smutek, strata, żałoba. Jak sobie z nimi radzić? Jak pomóc innym?
 
Każdy z nas doświadcza w swoim życiu utraty bliskiej osoby albo czegoś bardzo ważnego, jednak nie jesteśmy przygotowani na takie sytuacje. Nie wiemy, jakie emocje, problemy są z nimi związane. Nie wiemy, jak sobie z nimi radzić. Nie potrafimy pomóc innym.
Jak żyć z poważnie chorym dzieckiem
 
Jednym z największych wyzwań dla rodziny nieuleczalnie chorego dziecka jest takie podejście do życia, by nie było ono zdeterminowane przez chorobę.
Gdy umierają dzieci - osieroceni rodzice 
 
Jako duszpasterz wielokrotnie prowadziłem sesje dla rodziców, którzy stracili swe dzieci. Gdy rodzice opowiadają mi o śmierci dzieci w wyniku długiej i ciężkiej choroby, wypadku samochodowego, utonięcia, a tym bardziej samobójstwa, mogę tylko w milczeniu im się przysłuchiwać. 
Olivier i zeszyt z marzeniami. Sally Nicholls.
 
Olivier ma jedenaście lat i uwielbia fakty. Chce wiedzieć wszystko o sterowcach, duchach, naukowcach i o tym, jak to jest, kiedy po raz pierwszy całuje się dziewczynę. Olivier ma też listę marzeń do spełnienia.
Weź, pokochaj smoka. Rzecz o umieraniu dzieci
 
Mowa będzie o umieraniu. I to umieraniu nieuleczalnie chorych malców, którzy trafiają pod opiekę hospicjów dziecięcych. Jeszcze dziesięć lat temu takich miejsc nie było, a od ludzi "napiętnowanych" śmiercią własnych dzieci uciekano jak od zadżumionych. 
Modlitwa Nieznajomej
 
Mniej więcej rok temu Amanda Vance urządzała wraz z mężem pokój dla dziecka, którego narodzin oczekiwali już wkrótce. Dziś pokój ten jest pusty, podobnie jak serce Amandy. Amanda odpowiada na modlitwę nieznajomej i… rozpoczyna niezwykłą podróż.
Moja droga od rozpaczy do nadziei
 
Magdalena Krzeptowska doświadczenie utraty dwojga swoich dzieci opisuje w sposób niezwykle wnikliwy, odważny i dojrzały, a zarazem niepozbawiony ogromnego ładunku emocjonalnego. Ta osobista perspektywa została wzbogacona przenikliwymi spostrzeżeniami z listów Ojców Kościoła i filozofów starożytnych.
Oskar i Pani Róża
 
(...) To napisany w formie listów umierającego dziecka do Boga traktat o śmierci, potrzebie bliskości drugiego człowieka gdy dusza odmawia towarzystwa ciału.
Cisza pod sercem
 
Na forum dla przyszłych matek wirtualnie spotykają się kobiety, które połączyła wspólna tragedia – poronienie. Tworzą wątek, który staje się dla niech przestrzenią sacrum (...) Nikt nie jest w stanie poradzić sobie ze stratą w pojedynkę. 
Zaproszenie do nieba. Jak towarzyszyłam mojemu umierającemu dziecku
 
Annika ma dopiero dwa i pół roku. Diagnoza brzmi: białaczka. Różne terapie przynoszą wciąż nową nadzieję, ale Annika musi w końcu umrzeć. Jej matka towarzyszy jej w tej trudnej ostatniej drodze w sposób tak delikatny i czuły, że dziecko przyjmuje śmierć bez strachu: Mamo, naprawdę się cieszę, że pójdę do nieba.