O nas

Kontakt

dlaczego włącz .

"DLACZEGO" Organizacja rodziców po stracie oraz rodziców dzieci chorych

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Omiecińska   Warszawa                          Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jolanta  Zielińska            Warszawa                          julka-zielińTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Agnieszka Kaluga           Poznań                               Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  
Anna Banasiak               Warszawa                          Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W sprawie strony www

Anna Banasiak  

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Współpraca

dlaczego włącz .

Zapraszamy do współpracy wszystkich, którym bliskie są tematy związane ze stratą dziecka, bądź jego ciężką, nieuleczalną chorobą.   Mile widziane są zarówno osoby prywatne, jak i  instytucje, organizacje, fundacje, stowarzyszenia,  które zajmują się, bądź mają w planach zajęcie się podobnymi projektami. które chciałyby wesprzeć naszą działalność i pomóc nam w realizacji zamierzeń.

Osoby zainteresowane współpracą prosimy o kontakt na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Dlaczego - O nas

Dlaczego włącz .

alt

Dlaczego nasze dziecko? Dlaczego nam się to przytrafiło? To jakaś koszmarna pomyłka. Te i dziesiątki innych myśli napływają, gdy zostaniemy dotknięci stratą dziecka. 

(...) Organizacja Dlaczego skupia rodziców zranionych utratą dziecka oraz rodziców dzieci nieoperacyjnie chorych. Są wśród nas zarówno rodzice dzieci, które odeszły przed narodzeniem, tacy, których dzieci zmarły w trakcie porodu, rodzice dzieci starszych odchodzących w wyniku choroby bądź nieszczęśliwego wypadku, jak i rodzice dzieci z nieoperacyjnymi wadami.

 

Dlaczego nasze dziecko?
Dlaczego nam się to przytrafiło?
To jakaś koszmarna pomyłka.

Te i dziesiątki innych myśli napływają, gdy zostaniemy dotknięci stratą dziecka.
Do tego dochodzi poczucie osamotnienia i wyobcowania, potęgujące ból.

Są wśród nas zarówno rodzice dzieci, które odeszły przed narodzeniem, tacy, których dzieci zmarły w trakcie porodu, rodzice dzieci starszych odchodzących w wyniku choroby bądź nieszczęśliwego wypadku, jak i rodzice dzieci z nieoperacyjnymi wadami.
Działamy z potrzeby serca, na zasadzie wolontariatu. Poczucie ciążącej wyjątkowości, którego doświadczaliśmy, stało się początkiem intensywnych poszukiwań osób w podobnej sytuacji.

W lutym 2005 roku powstało Dlaczego, którego cel to przede wszystkim pomoc rodzicom. Chcemy stanowić pomost pomiędzy nimi a resztą społeczeństwa. Dzięki temu zaistnieliśmy również medialnie, budząc zainteresowanie nie tylko wśród rodziców, ale i dziennikarzy, reżyserów, lekarzy, położnych...

Nasze działania zaowocowały grupami wsparcia, szkoleniami, a także licznymi artykułami, audycjami radiowymi, programami telewizyjnymi, wreszcie filmem dokumentalnym pani Moniki Górskiej, który zdobył najwyższą nagrodę, telewizyjnego Oskara, w konkursie Circom Regional pokonując 60 innych dokumentów z całej Europy. Głęboko wierzymy w sens i potrzebę naszych działań, wkładając sporo energii w to, by osieroceni rodzice nie musieli być skazani na - czasem - bezduszną obojętność ze strony lekarzy oraz ostracyzm społeczny, by w sytuacji śmierci bądź choroby dziecka traktowano całą rodzinę z szacunkiem i godnością.

Czego nie robimy:
Nie zbieramy pieniędzy na operacje, leczenie i rehabilitację dzieci. Wyszliśmy z założenia, że sprawności i efektywności fundacji, które zajmują się tym od lat, szybko nie osiągniemy, chcielibyśmy się więc skupić na rzeczach, które naszym zdaniem były dotąd zaniedbywane, czyli psychice osieroconych rodziców, oraz rodziców dzieci nieoperacyjnie chorych.

Nasze początki 

Jeszcze w czasach, gdy byliśmy niesformalizowaną grupą, udało nam się sprowokować/opublikować artykuły/audycje w mediach, były to między innymi: "Gazeta Wyborcza" ("Matka osierocona", "Anioł na lewym ramieniu") , "Polityka" ("Kilka godzin macierzyństwa") , "Tygodnik Powszechny" ("Bezmyślna obojętność", "Niepotrzebna miękkość serca"), "Gość Niedzielny" ("Zaginiony Uśmiech"), I program Polskiego Radia ("Skaza"), Radio TOK FM, TVN, prasa regionalna ("Osierocone i samotne", "Zawsze będę mamą Hani"  "Powiększył grono aniołków"). Poruszone tematy to między innymi prawo do pogrzebu z mszą dzieci przed I komunią, chrzest dzieci nienarodzonych, warunki w szpitalach i stosunek personelu, reakcje otoczenia, czyli rodziny i przyjaciół. 

Byliśmy też w Mazurskiej Szkole USG, gdzie na zaproszenie organizatora przygotowaliśmy wykład dla położników o tym, jak chciałybyśmy być traktowane (w jaki sposób przekazywać niepomyślne diagnozy, o tym, żeby w miarę możliwości nie kłaść pacjentek po stracie w jednych salach ze szczęśliwymi położnicami, o tym by roniącym czy rodzącym martwe dzieci dać możliwość towarzyszenia przez bliską osobę, żeby pozwolić rodzicom pożegnać się z dzieckiem itd, itd, itd). 

We współpracy z Fundacją Rodzić po Ludzku w broszurze dotyczącej praw pacjentów opracowaliśmy rozdział poświęcony wskazówkom dla personelu dotyczącymi postępowania w sytuacjach trudnych (stwierdzenie poważnych wad, martwy poród, śmierć noworodka, urodzenie dziecka ciężko chorego).  Dzięki życzliwości dr Dangel i grantowi z Ministerstwa Zdrowia - wspólnie z warszawskim szpitalem na Karowej opracowaliśmy materiały dla lekarzy i rodziców. 

Stworzyliśmy także internetowy serwis tematyczny. Można tu znaleźć informacje o hospicjach domowych i stacjonarnych, organizacjach pozarządowych zajmujących się pomocą chorym dzieciom, prawach pacjentów, kontakty do terapeutów i grup wsparcia, porady prawne, informacje o szpitalach i ośrodkach wykonujących wysoko specjalistyczne badania, artykuły prasowe, nasze historie, wspomnienia o dzieciach i wiele innych.

Podziękowania

dlaczego włącz .

Dziękujemy Grzegorzowi (Amtrak) za stworzenie, skonfigurowanie i nieustanną opiekę nad forum dyskusyjnym. 

Dziękujemy osobom, które wsparły nas i nieustannie wspieraja finansowo. Pieniądze przeznaczone zostaną na cele statutowe i realizacje kolejnych projektów, o czym będziemy na bieżąco informować.