dlaczego.org.pl  
Forum dlaczego.org.pl  >> STRATA DZIECKA
Nie jesteś zalogowany!       

Wasze zdanie
niaguska  
21-11-2012 14:17
[     ]
     
Temat kontrowersyjny.
Forum pomaga, wspiera, ale... dołuje jeszcze bardziej.
Co sadzicie o filmikach na youtube, zdjeciach zmarlych dzieci? Trafilam poprzez forum na zdjecia dzieci martwych, w trumnach... bylam przerazona, nie moglam spac i spokojnie funkcjonowac.
Rozumiem traume, ale wrzucanie takich zdjec chyba nie pomaga?
Nie mowie o zdjeciach "zywych" dzieci, osob, - wspomnien

Co o tym myslicie? Czy tylko ja zwrocilam na to uwage, dla mnie to jest maksymalne odarcie z prywatnosci oraz niepomaganie innym w ich bolu. 

Szymon ur/zm 20.03.2012 - 38 tc
www.zawszepamietam.blog.pl

Re: Wasze zdanie
theanna  
21-11-2012 16:50
[     ]
     
Ja powiem tak.. ogólnie na mnie to forum momentami bardzo źle działa. Też zdarzyło mi się trafić na link do jakiejś strony czy z jakąś piosenką, przez co włączało się dołowanie. Kilka razy dziennie potrafiłam to "coś" oglądać. Ciężko się wtedy funkcjonuje. Dopiero trochę mąż mnie postawił na nogi, bo nie wiem co by było jakbym tak dalej z tym forum tak ciągnęła. Owszem zaglądam tu, ale niektóre rzeczy omijam szerokim łukiem. Pomaga mi to jak czasem coś napiszę w swoim temacie, nie ważne czy ktoś odpisze..ale jakoś kamień spada z serca, albo jak się gdzieś wypowiem co ma sens.. Ale ogólnie uważam, że jakiekolwiek linki, zdjęcia itp nawet dla uczczenia pamięci nie powinny być dawane. Ja swojego synka nie widziałam i bardzo na mnie źle to wpływa..chociaż na dzieci .. żywe.. na zdjęcia lubię popatrzeć(trochę to .. głupie)..Wiem, że inni twierdzą, że im to pomaga, ale czy na pewno? Mogłabym się jeszcze rozpisać na ten temat, ale wielu by się to nie spodobało;) 
Ania - Mama Aniołka Adasia

Re: Wasze zdanie
niaguska  
21-11-2012 16:54
[     ]
     
theanna mam identyczne zdanie, moj maz rownie takie zdanie jak twoj maz, i ja rowniez swojego dziecka nie widzialam dlatego poruszylam temat, ciesze sie ze ktos podziela moja opinie i nie jestem wyrzutkiem 

Szymon ur/zm 20.03.2012 - 38 tc
www.zawszepamietam.blog.pl

Re: Wasze zdanie
theanna  
21-11-2012 17:40
[     ]
     
dlaczego wyrzutkiem? ja osobiście uważam, że dobrze mieć swoje zdanie.. tylko że ludzie są na tyle nietolerancyjni że nie szanują i nie rozumieją tego:-) Tak czy owak, temat ciężki, kontrowersyjny.. sam fakt, że nikt się nie wypowiada już o tym świadczy.. 
Ania - Mama Aniołka Adasia

Re: Wasze zdanie
Aga79  
21-11-2012 18:07
[     ]
     
W moim przypadku: widziałam moją córeczkę Tosię, mój szwagier uparł się, że zrobi jej zdjęcie w trumience. Na początku byliśmy z mężem przeciwni, ale później zgodziliśmy się. Dzisiaj mamy to zdjęcie i jest tylko do obejrzenia dla nas z mężem. Nie mamy potrzeby, aby je komuś pokazywać. Sama na takie zdjęcia nie wchodzę. Mnie to forum bardzo pomogło na początku. Teraz wchodzę już rzadziej. 


Re: Wasze zdanie
mamaKasi18  
21-11-2012 18:11
[     ]
     
Dziewczyny! Ten temat nie jest wcale kontrowersyjny. Równie dobrze mozna powiedzieć o innych rzeczach związanych ze śmiercią naszych dzieci że sa kontrowersyjne. Np.czy ktoś nosi żałobę, chodzi w czerni czy też nie, jeden chodzi na cmentarz codziennie jak mój mąż, właściwie mieszka tam a ja nienawidze tego miejsca itd. Wszelkie tematy związane ze śmiercią są bardzo indywidualna sprawą, tak jak przeżywanie żałoby. Co do filmików i linków nie zgadzam się z wami,mogę prawda? Moja córeczka żyła 18 lat i 13 dni. Uważam że poprzez założenie Jej strony na Ku Pamięci i umieszczenie tam zdjęć ludzie będą pamiętać o Kasiuńce i nie mogąc iść na cmentarz aby zapalić Jej światełko tam właśnie będą mogli to zrobić. Na początku kilka razy kasowałam założone dla Kasi strony, ale w końcu stwierdziłam że nie unikniemy internetu w dzisiejszych czasach i niedługo bez tego narzędzia nic nie będzie funkcjonować. Ja przeżyłam 18 CUDOWNYCH lat z moim dzieckiem i nie da sie tego zapomnieć ani jej buzinki, ani jej głosu, ani jej pięknych włosów. Wiem że Wy nie widziałyście Waszych dzieci i nie chce umniejszać Waszej żałoby ale czy wiecie ile jest wspomnień, zdjęć, pamiątek po 18-nim dziecku? I nie tylko my mamy zdjęcia Kasi, ale jej przyjaciele, znajomi itd.Oni również chcą oglądać Kasię i właśnie robimy z przyjaciółką Kasiuni filmik o Niej. Pytałam się młodzieży co tym sądzą i podoba im się ten pomysł, sami zreszta załozyli bloga dla Kasi, gdzie są Jej zdjęcia. 18 lat to prawie połowa mojego życia.....Myślę że dla mam starszych dzieci te filmiki i stronki gdzie mogą oglądać zdjęcia sa bardzo ważne.
http://katarzynabednarz.kupamieci.pl/ 

Ostatnio zmieniony 21-11-2012 18:37 przez mamaKasi18

Re: Wasze zdanie
theanna  
21-11-2012 18:42
[     ]
     
wydaje mi się, że tu konkretnie chodzi o to forum i umieszczanie tu takowych zdjęć, linków, filmików itp... A umniejszanie śmierci dzieci np które zmarły tuż przed czy po porodzie..gdy ktoś nie może dziecka przytulić, patrzeć jak dorasta...jest równie niesprawiedliwe i bolesne..ale to tak na marginesie. Bo śmierć dziecka na każdym etapie jest bolesna i zawsze są jakieś wspomnienia. I wkur.. mnie to strasznie jak ludzie uważają jako mniejszą tragedie niż śmierć np 24 latka ..Tak czy owak, zdjęcia dzieci w trumnach, czy po prostu nieżywych.. nawet dorosłych w internecie nie są przyjemne..i nie mówię tu o zdjęciach które były wykonane za życia. 
Ania - Mama Aniołka Adasia

Re: Wasze zdanie
zgrywus  
21-11-2012 18:44
[     ]
     
Myślę, że powinniśmy być dalecy od krytyki w tej kwestii. Jak wiemy każdy przeżywa żałobę inaczej, są oczywiście odczucia które nas łączą, ale każdy jest inny.

Może dla tych ludzi robienie takiego filmiku o własnym dziecku ma jakąś funkcję terapeutyczną, a podzielenie się nim ze światem daje im możliwość wykrzyczeć, że to dziecko było, istniało, a oni je kochają.

Oglądanie tych filmów rzeczywiście nie nastraja pozytywnie, ale tak jak i nasze historie. Dla wielu ludzi nasza strata jest dołująca, dołująca może być też nasza osoba jeśli nie chcemy udawać, że nic się nie stało. I tak jak niestosowne może się wydawać, że ktoś pokazuje zdjęcie swojego zmarłego dziecka, tak dla innych niestosowne może być to, że chcemy ciągnąć temat naszych zmarłych dzieci, że psujemy atmosferę, bo już powinniśmy przecież odpuścić, zapomnieć itd. 


Re: Wasze zdanie
niaguska  
21-11-2012 19:04
[     ]
     
Mamo Kasi...

odwiedzalam strone pamieci Twojej Corki, rozumiem Cie i jak najbardziej akceptuje,
powtarzam, chodzi nam o zdjecia pogrzebowe noworodkow, filmiki z sali porodowej z martwym dzieckiem, wspolne zdjecia calych rodzin ze zmarlymi dziecmi...
rozumiem Twoj glos - ale wlasnie taka piekna strona jak strona Twojej Corki pokazuje, przypomina i sprawia ze pamietamy chociaz to boli, Ty ja mialas zylas z Nią na codzien, tego sie nie da zapomniec wymazac, naszych tragedii tez nie, ale tak jak pisalam mialam na mysli te "inne" zdjecia tak jak wspomniala Theanna 

Szymon ur/zm 20.03.2012 - 38 tc
www.zawszepamietam.blog.pl

Re: Wasze zdanie
mamaKasi18  
21-11-2012 19:14
[     ]
     
Jeśli źle zrozumiałam to przepraszam...ale chyba przychylam się do wypowiedzi Zgrywusa. Niektórzy faktycznie próbuja wykrzyczeć swój ból w przeróżny sposób i chyba musimy im dać do tego prawo. Jesli komus ma pomóc zdjęcie dziecka zrobione po śmierci to trzeba to uszanować. Od czasu kiedy odeszła Kasia chyba już nic mnie nie zdziwi i rozmawiając z wieloma mamami po stracie wiem każdy ale to każdy jest inny.
Niagusko, dziękuję za wpis na stronie Kasi. Zapalam światełko dla Twojego maleństwa i pamiętam co nam powiedział nasz ukochany ksiądz: "Maleństwa nie są już tymi samymi maleństwami co na ziemi, to są dojrzali ludzie, są tacy jakimi Pan Bóg chciałby ich widzieć" {*}{*}{*} 


Re: Wasze zdanie
Mama_Dawida  
21-11-2012 22:18
[     ]
     
Otóż to. Co innego zdjęcia żyjących dzieci, umieszczane gdzieś w ramach "hołdu", pamięci, a co innego - zmarłych... 


Re: Wasze zdanie
madziarek55  
21-11-2012 19:27
[     ]
     
naguska masz prawo do wlasnych odczuc jesli tak bardzo boisz sie zdjec, filmikow nie wchodz na linki a oszczedzisz sobie niegatywnych przezyc.

Powiem tak mnie nie przeraza widok zdjec dzieci martwo urodzonych mieszkam w UK i tu nie odmawia sie pokazywania dzieci po porodzie wrecz zalecaja by pozegnac sie z dzieckiem mozna maluszka wykapac, ubrac, polozne robia pamietkowe zdjecia, odbica stopek itd. i podobnie jest w USA i innych krajach. Na FB jest miedzynarodowy watek o mamamch, ktore przedwczesnie stracily dzieci zdjecia wklejaja nawet maluszkow 18tc uwierz mi dla niektorych kobiet takie zdjecie jest czyms bardzo waznym wiele z tych kobiet czuje potrzebe podzielenia sie nimi. I widze tez wielka roznice ich podejscia do zdjec, pamioatkowych filmow a nizeli nas Polek. Niestety smierc dziecka w to ciagle temat TABU.
Dla mnie zdjecia synka ur. w 26tc sa bardzo wazne ale tylko jednym sie podzielilam, ktore maz zrobil komorka reszty nigdy nikomu nie pokazalam poza tymi co sami chcieli.

Pozdrawiam 
http://oscardebowski.pamietajmy.com.pl/
http://adasjuniordebowski.pamietajmy.com.pl/

Ostatnio zmieniony 21-11-2012 19:33 przez mada567

Re: Wasze zdanie
Justyna_82  
21-11-2012 20:23
[     ]
     
Co do zdjęć to uważam tak jak moja poprzedniczka. Dla mnie to jest tylko jedna z form przeżycia żałoby. Oglądałam linki i filmy maluszków martwo urodzonych. Zastanawiałam się jak moje dzieci mogły wyglądac bo sama ich nie widziałam. Zresztą moża ja jestem dziwna ale kiedyś była "moda" na robienie zdjęć na pogrzebiach. Ja je widziałam i nigdy mnie nie raziły. Śmierć tak jak piszecie jest Tabu. Coraz mniej drażnią nas nagie zdjęcia ech.... mogłabym pisać i pisać....
Nasze forum pełne smutku może czasami przygnieść, śmierć dziecka jest tak bolesna i niewytłumaczalna. Gdy my sami juz przeszliśmy juz najtrudniejsze etapy żałoby ciężko nam wracać do tego punktu w którym niektóre mamy dopiero się znajdują. 


Re: Wasze zdanie
Magija  
21-11-2012 20:43
[     ]
     
Ja mam prosty sposób na to, przygniata mnie to do tego stopnia, że po prostu nie oglądam. Ale doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że dla kogoś może to być jedyne zdjęcie, jedyny sposób, żeby pokazać swoje dziecko, dać znać światu, ze ono materialnie tutaj było.
Fakt, śmierć jest ogólnie tematem tabu w naszej kulturze, a czym dopiero jest śmierć dziecka. I nawet dla nas, mam które to przeżyły jest to czasem tak trudne do ogarnięcia.
Nie wiem, uważam, że jeśli komuś to jest potrzebne, to dlaczego nie. My żalimy się tutaj, inni zakładają profile pamiątkowe inni wklejają zdjęcia swoich dzieci a jeszcze inni tworzą filmiki. Prawdę mówiąc w tej materii jestem w stanie zrozumieć bardzo wiele. 


Re: Wasze zdanie
Mama_Dawida  
21-11-2012 22:16
[     ]
     
Ja nie rozumiem sensu tej strony ze zdjęciami dzieci po śmierci, ale jeśli ktoś inny ma takie życzenie, aby takie zdjęcie posiadać i je gdzieś umieszczać - proszę bardzo.
Ale dla mnie wejście na taką stronę byłoby nie do przejścia.
Ja również nie widziałam synka i mam w głowie zachowany jego obraz z moich marzeń i takim pozostanie.
Więc tym bardziej nie widzę sensu oglądania innych zmarłych dzieci.
Ale tak jak piszę, jeśli ktoś myśli inaczej - jego wola.

Tak samo nie rozumiem zdjęć z ceremonii pogrzebowej, raz się z tym spotkałam podczas pogrzebu teścia, teraz zdjęcia leżą na dnie szuflady i mąż nerwowo reaguje, gdy je przekładamy podczas porządków. Ja się zatem pytam: po co te zdjęcia?
Niestety dla mnie osobiście nie ma to sensu. 


Re: Wasze zdanie
aagnieszkkaa  
21-11-2012 23:04
[     ]
     
Ja nie widziałam mojego synka po śmierci. Mam jego obraz z usg4D i takim Go chce pamiętać.
Ale rozumiem tez ludzi, którzy chcą upamiętnic zmarłego poprzez stwarzania filmików o nich, dodawanie zdjęć po śmierci.
Nie widzę w tym nic dziwnego. Są do tego albo storzone strony lub treść nas informuje, że są tam zdjęcia zmarłych. Jeśli to razi to trzeba omijać takie zdjecia lub filmy i tyle.

......... 
Mama Mateuszka *+01.08.2011 [*] 39tc oraz słoneczka Laury *01.04. 2014r. http://mateuszekaniolek.pamietajmy.com.pl/


Re: Wasze zdanie
lemoni80  
22-11-2012 01:02
[     ]
     
Ja czasami wchodze na linki ale rzadko.
Sama mam zdjecia synka po urodzeniu, z pogrzebu i z ciazy. Zrobilam z nich album, tzn. 3 albumy. Jeden dla nas, jeden dla moich rodzicow a 3 dla tesciow. OPisalam to co chcialam i jak chcialam. W internecie nie mam potrzeby ich umieszczac.
W kazdym badz razie jest przeszczesliwa ze widzialam syna po porodzie i ze ma m te zdjecia.
Moge zapamietac jego twarz. Tak pewnie bym z czasem zapomniala jak wygladal. MI to bardzo pomaga. 
Lemoni, mama Karola (+07.08.2009, 40 TC) i Sofie (*14.07.2010, 37 TC) oraz Alexa (*01.01.2013, 38 TC)

Re: Wasze zdanie
mery.k  
23-11-2012 09:31
[     ]
     
Na początku gdy rozglądałam się za wzorem pomniczka często natrafiałam na filmiki czy zdjęcia dzieci które już nie żyją. Bardzo mnie to dołowało. Mój synek 21 mies. zmarł w domku także pamiętam te chwile gdy już odszedł i muszę go oddać. Potem już go nie widziałam. Chciałam go pamiętać takim cieplutkim. Teściowa chciała by zrobić mu zdjęcie w trumience. Ja się nie zgodziłam bo bałam się ze mi serce pęknie. Teraz nie wchodzę na takie strony. Rozumiem że przez te zdjęcia lub filmiki ktoś chce wykrzyczeć swój ból, ale tylko śmierć w zdjęciach czy filmiku to dla mnie za dużo. 


Re: Wasze zdanie
EwelinaW  
23-11-2012 10:08
[     ]
     
Ja jestem na "nie" pośmiertnym zdjęciom. A może nie tyle im samym, co upubliczniania ich. Dla mnie śmierć mojej córki, to coś bardzo intymnego. I nie chciałabym, aby ktokolwiek oglądał jej jej zdjęcia po śmierci w internecie, ani mnie tulącej jej martwe ciałko. Mamy zdjęcia jej za życia i to one są dla mnie ważne.

Na forum wchodzę już coraz rzadziej, a piszę bardzo mało. 4 lata temu, byłam tu codziennie. Poznałam wyjątkowych ludzi. Bez forum tez bym sobie poradziła, ale świadomość, że moje wątpliwości, uczucia związane z dzieckiem i żałoba po nim, rozumieją inne osoby daje poczucie ciepła. Jednak nie da się forum zastapić kontaktu z człowiekiem w cztery oczy.
Pozdrawiam
--------- 
"Śmiertelnie chore dzieci wiedzą, że umrą. Jest to wiedza nieświadoma ale kieruje ich postępowaniem. Ci, którzy żegnają się z nimi, mają przytępiony słuch. Jesteśmy głusi na przekazy umierających."

Re: Wasze zdanie
madziarek55  
23-11-2012 12:38
[     ]
     
Ale jesli dziecku nie bylo dane zyc poza brzuszkiem mamy to jedynym pamiatkowym zdjeciem moze byc to zrobione po porodzie zreszta oczywiscie zdjecia sa intymne, osobiste ale jak przelamac temat tabu smieci dzicka skoro robimy z tego Tabu, bo co jest zlego w takim zdjeciu przeciez to zdjecia naszych dzieci bedziemy dzielic je na grupy te co zyly te, ktore umarly przed po porodzie...i nie namawiam tu na wchodzenia na strony z tajmi zdjeciami czy filmiki mam na mysli zdjecia tu naszych maluszkow z dlaczego.org. Ja zdjecia Adasia trzymam na polce w ramce wsrod innych zdjec jest czlonkiem naszej rodzinyi nie widze powodu jego ukrywania przed swiatem. Takie moje zdanie nie zebym zaraz chciala komus cos narzucac. Moze jeszcze powinnam ostrzec , ze link ponizej synka Adasia zawiera takie zdjecie!
Pozdrawiam 
http://oscardebowski.pamietajmy.com.pl/
http://adasjuniordebowski.pamietajmy.com.pl/

Ostatnio zmieniony 23-11-2012 12:40 przez mada567

Re: Wasze zdanie
mama Janka  
23-11-2012 14:20
[     ]
     
Podzielam zdanie wielu z Was. Ja sama na początku wchodziłam na forum kilka razy dziennie, czytałam wszystkie posty cofając się do najstarszych - bo wtedy było mi po prostu jakoś lżej kiedy wiedziałam, że takich kobiet jak ja jest całe mnóstwo. Teraz zaglądam zdecydowanie rzadziej - a jak już jestem to raczej czytam wątki " Ciąża po stracie" - i myślę że teraz właśnie tam chciałabym się znaleźć. Co do zdjęć i filmików - hm sama mam pośmiertne zdjęcia mojego synka - ale to tylko dlatego, że jego życie było bardzo krótkie. Cieszę się że mam choć tych kilka zdjęć - bo kiedy jest mi strasznie ciężko to mogę choć tak przytulić i pocałować mojego synka i powiedzieć jak bardzo go kocham i tęsknię. Ale są to zdjęcia tylko moje i dla mnie. Nie lubię też jak ludzie umieszczają zdjęcia na nagrobkach. 
mama Janka

Re: Wasze zdanie
angel.mp  
23-11-2012 22:03
[     ]
     
Madziarek55 ja tez mam zdjęcie Emilki na półce uwielbiam to zdjęcie mojej niuni i nikogo ono nie dziwi i jest tak zrobione że trudno uwierzyć że jej serduszko nie biło i że urodziła sie tak wczesnie . Jednak fakt nie wstawię go nigdzie . Co do forum to bywam tu często i czasem piszę dzięki niemu stanełam na nogi i wiem że gdy mi jest źle mam gdzie uciec jak ochronne ramiona. Też chce dać tu z siebie to co co dostałam 3 lata temu .A czemu działa tak na innych może dlatego że przypomina nasze rany . 
angel.mp
Mama Emikli (+02,10,2009)aniolkowych kruszynek (+10 tydz) (+7 tydz )(+ 5 tydz) i ziemska mam Eryka
Ciocia aniołka Natanielka(+14.11.2012 )
http://emilkapiniaz.pamiet

Re: Wasze zdanie
asik84  
28-11-2012 22:08
[     ]
     
Ja również nie popieram zdjęć martwych dzieci w trumienkach itp... Ja widziałm ją tylko z oddali na sali porodowej ale ciesze się, że nie mam takiego zdjęcia w trumience. Zapamiętałam ją taką... Natomiast fora czy strony "ku pamięci" to zupełnie inna sprawa. Zdjęcia za życia jak najbardziej tak. 
Asia, mama Bartusia (3.02.2011) i Aniołka Julci (3.11.2008 - 30 tc)

::   w górę   ::
Przeskocz do :
Forum tworzone przez W-Agora