dlaczego.org.pl  
Forum dlaczego.org.pl  >> STRATA DZIECKA
Nie jesteś zalogowany!       

MTHFR CT heterozygota
Aga79  
17-11-2012 23:18
[     ]
     
Witajcie,
wyszła mi w badaniach mutacja genu MTHFR CT heterozygota, czy któraś z Was ma także taką mutację, albo orientuje się jaki ma to wpływ na przebieg ciąży i rozwój dziecka. Im więcej czytam, tym mam większy mętlik w głowie. Od swojej lekarki usłyszałam, że nie przyswajam zwykłego kwasu foliowego, jedynie foliany. Będę wdzięczna za każdą podpowiedź ;-) 


Re: MTHFR CT heterozygota
theanna  
18-11-2012 00:24
[     ]
     
Ma to duże znaczenie dla Ciebie, dziecka i oczywiście ciąży. Kwas foliowy wiadomo za co w ciąży odpowiada(niedobór prowadzi do rozwoju wad cewy nerwowej u płodu). A zatem skoro źle go przyswajasz, dziecko jest narażone na wystąpienie takowych wad. Na całe szczęście farmaceuci wyszli naprzeciw problemowi i są ogólnie dostępne suplementy diety z metafoliną, czyli biologicznie czynnym kwasem foliowym. Dzięki czemu Twój organizm od razu dostaje to co powinien najpierw przetworzyć. Takim suplementem jest np Femibion Natal 1 i Natal 2. Poza tym polecam spożywanie folianów też naturalnie np dużo jest w wątrobie, otrębach pszennych, drożdżach, szpinak, fasola, groch, pietruszka, brukselce, ryżu brązowym, jajach itd itd Mam nadzieję, że trochę pomogłam. pozdrawiam 
Ania - Mama Aniołka Adasia

Re: MTHFR CT heterozygota
ika*  
20-11-2012 16:37
[     ]
     
Ja mam ten problem. Wyszło to w badaniach po właściwie niewyjaśnionej śmierci mojej córeczki w 37 tc. Słyszałam od wielu lekarzy różne opinie na temat tego czy to faktycznie ma wpływ na niepowodzenia, choć większość skłania się, że tak. Problem tkwi nie tylko w kiepskim metabolizmie folianów, ale głównie w związanym z tym problemem nadkrzepliwości krwi, która może zwiększać ryzyko zakrzepicy w ciąży, a w rezultacie śmierci dziecka. Ja jestem aktualnie w kolejnej ciąży. Przed nią przede wszystkim zaczęłam suplementować bardzo duże dawki kwasu foliowego (nawet do 15 mg), zbadałam poziom kwasu i homocysteiny we krwi. Kiedy zaszłam w ciąże, dawka obniżyła się do ok. 5 mg przez okres całej ciąży. Na wypadek nadkrzepliwości dostałam też przez okres ciąży heparynę na rozrzedzenie. Mam nadzieję, że tym razem sie uda (co nie jest łatwe ma też problemy z szyjką:( . Możesz sobie o tym poczytać tu: http://ginekolpol.com/fulltxt.php?ICID=991208
i jeszcze dokladnie: ginekolpol.com/fulltxt.php?ICID=897107
Pozdrawiam 

Ostatnio zmieniony 20-11-2012 18:03 przez KarolinaK

Re: MTHFR CT heterozygota
Aga79  
16-12-2012 12:55
[     ]
     
Dziękuję bardzo za Wasze porady. W tej chwili codziennie biorę tabletki z metafolianami i czuję się dużo lepiej. 


::   w górę   ::
Przeskocz do :
Forum tworzone przez W-Agora