dlaczego.org.pl  
Forum dlaczego.org.pl  >> STRATA DZIECKA
Nie jesteś zalogowany!       

Musze siez wami czyms podzielic
Ewa Romańska  
17-06-2010 00:11
[     ]
     
Dziś idąc alejka na cmentarzu niedaleko grobu mojego synka rzucił mi się w oczy maleńki grobek bardzo zaniedbany zarośnięty. Odchyliłam trawę i zobaczyłam ze to grobek malutkiego chłopczyka Rysia miał 2 miesiące i zmarł w październiku 1949 roku.Postanowiłam wyrwać ta trawę jutro przyniosę jakiegoś kwiatka i zapaliłam znicza. Mam tylko nadzieje ze nikt nie będzie zły na mnie o ale nie mogłam inaczej postąpić.Pomyślałam sobie ze może jego mama lub bliscy zmarli , zapomniałam dodać jeszcze ze miał takie nazwisko chyba niemieckie Od czasu do czasu zapale znicza. Co wy o tym myślicie? Czy powinnam uporządkować czy zostawić tak jak było? 


Re: Musze siez wami czyms podzielic
Gosspel  
17-06-2010 00:48
[     ]
     
Piękne to co robisz i jak najbardziej popieram :* i dziękuje ,że masz tak wrażliwe serce ....bardzo Piekne... 
mama Oli, aniołka Tymusia , małego Antosia i Aduni

Re: Musze siez wami czyms podzielic
Joannap  
17-06-2010 06:08
[     ]
     
Ewo u nas na cmentarzu jest również wiele takich "opuszczonych" grobików. Na większości nie ma już nawet tabliczki...
Ja również mam czasami chęć i sprzątam te grobiki w pobliżu Lilianki. Sprzątnę suche liście, wyrwę "krzaki", które zarosły. Teraz jak stawialiśmy pomniczek - położyłam na jednym z tych grobików (zupełnie pusty) wiązankę, do innego (już bez krzyżyka) wkopaliśmy krzyżyk...

Uważam, że to nic złego...i również mam nadzieję, że nikomu nie sprawiliśmy tym przykrości...
Pozdrawiam 
-------------------------------------------------------------------
"Czas upływa... Z róż opadają płatki, ale nie ciernie."


Kocham i tęsknię...



Re: Musze siez wami czyms podzielic
kulkry58  
17-06-2010 06:26
[     ]
     
Ja tez popieram i sama tak robie,posprzatam mogilki,zapale znicze (na dzien dziecka zapalilam ich 20)Byly to grobki starsze i te od niedawna,juz opuszczone. Na najbardziej opuszczonym grobku polozylam z gipsu aniolka i pale swiatelko.mama Jarka 


Re: Musze siez wami czyms podzielic
mamaMateusza  
17-06-2010 08:09
[     ]
     
jestem za. Niedaleko Mateuszka też jest alejka z takimi bardzo starymi zaniedbanymi grobami Aniołków. Takimi min. 30 letnimi strasznie smutno i przykro na to patrzeć.
Ich rodzice może nie żyją może zapomnieli.
Jak ostatnio tak szłam tą alejką to sobie myślałam
Ci ludzie tyle lat temu przeżyli taką samą tragedię jak my dziś. Ciekawe jakie uczucia im towarzyszą teraz. 

*+ Mateusz 38tc i maleńki Aniołek, ziemski Miłosz
-----------------------------------------------------------------------------------------
Gdyby nasza miłość mogła Cię ocalić, nigdy byś od nas nie odszedł...

Re: Musze siez wami czyms podzielic
tacozapomniała  
17-06-2010 08:36
[     ]
     
Mój grobek ma właśnie 30 lat...Wydaje mi się, ze wyglada tak, jak na początku, ale pewnie się mylę, bo pomniczek jest niestety nadgryziony zębem czasu. Kiedyś tez porządkowałam kazdy znaleziony dziecięcy grobek, szukałam ich wręcz na każdym cmentaRZU, NA KTÓRYM BYWAŁAM.Litowasłam sie nad tymi na pozór opuszczonymi mogilkami myśląc niepochlebnie o rodzicach tych dzieci...Teraz juz mi przeszło.Owszem, gdy widzę wielki chwast lub poprzeracane kwiatki, poprawiam to, ale nie "uganiam "się za zaniedbanymi grobami. Taki zapadajacy sie grobek to także niestety znak upływającego czasu. Jesli rodzina żyje i pamieta, grobek będzie trwal jeszcze jakiś czas, potem zniknie, jak wszystko na tym swiecie.Na jego miejsce przyjdą jednak następne groby...Na naszym cmentarzu sa grobki dzieci z domu dziecka, które zmarły w latach 20-30-tych, miedzy I a II wojną.Leżą pod murem, a opiekuja sie nimi dzieci z tegoż domu dziecka, bo on nadal istnieje.Układają kamyczki, kasztany, snieguliczkowe kuleczki, jakies kwiatuszki.Ładnie to wygląda i budzi wzruszenie. 


Re: Musze siez wami czyms podzielic
Malachite  
17-06-2010 09:26
[     ]
     
Nasz synek jest pochowany na dziecięcej kwaterce bardzo starego cmentarza. Jego "koledzy" mieliby dziś po 30 lat - Emilek zajął miejsce jednego z nich. Bardzo wiele tych dziecięcych grobów jest zaniedbanych, ale też o wielu z nich pamiętają najbliżsi. Któregoś dnia postawiliśmy znicze na sąsiednich grobach. Przy kolejnej wizycie jednego ze zniczy już nie było. Było to nieco przykre. Postanowiliśmy więcej tego nie robić, bo ktoś może sobie tego po prostu nie życzyć. Życie się toczy, taka kolej rzeczy, gdyby nie takie zapomniane groby, Emilek nie miałby tak pięknego miejsca jakim jest ten cmentarz.
Aczkolwiek osobiście uważam, że Twój gest jest bardzo miły.

-- 
Mama:
Aniołka Emilka *+ 9 XII 2009
Rybci Lenki *18 III 2011
Okruszka Tymka *19 VI 2013

Re: nie znane znalezione
Dodis  
17-06-2010 09:39
[     ]
     
Ja też na twoim miejscu bym zadbała o ten grobek,u nas na cmentarzu jest grób dziecka nienznanego znalezionego porostu serce mi sie kraja jak ktoś mógł porzucić w tak okrutny swoje maleństwo ale mimo to nagrobek jest zadbany bo opiekują się nim obcy ludzie,którzy okazali serce temu maleństwu ja tam też zapaliłam świeczkę. Całkkowicie popieram twój pomysł 
D.Czekaj

Re: nie znane znalezione
Ewa Romańska  
17-06-2010 11:49
[     ]
     
Wiecie ja nie szukałam tego grobu, przechodziłam tam tysiące razy. Filip jest pochowany ze swoim pradziadkiem i opiekowałam się tym grobem zawsze ale nigdy nie zwróciłam uwagę na grobek tego chłopca.Wczoraj po prostu rzucił mi się w oczy. Można powiedzieć ze z cmentarzem byłam "zżyta" bo mój tato zmarł jak miałam 8 lat wiec bardzo często chodziliśmy.Wczoraj zastanawiałam się czy dobrze zrobiłam ale dziś myślę ze jakbym spotkała kogoś stojącego przy tym grobie to powiem ze to ja czasem pale znicza i wyrywam chwasty. Na początku po śmierci filipa myślałam ze może Filipek powinien być pochowany w miejscu gdzie są takie małe dzieci, ale teraz pomyślałam sobie ze nie ma kolegę blisko, może troszkę starszego ale ma.

Ewa mama Filipa 5,11,2009 


Re: nie znane znalezione
Hanulka2009  
17-06-2010 12:17
[     ]
     
Skoro ten grobek jest z 49 roku, to raczej wątpliwe, żebyś kogoś przy nim spotkała. Kto wie, może rodzice są już razem ze swoim synkiem i z wdzięcznością patrzą z góry na Twój znak pamięci.

Nam grabarz proponował oddzielny grobek dla Hani w "sektorze" dziecięcym, ale nie chciałam, bo przecież Córeczka jest częścią naszej rodziny, więc pochowana została w grobie rodzinnym (m.in. z moim Tatusiem).

kasia, mama Hanulki (Z Miłości powstałaś - W Miłości przebywasz), ziemska mama Jerzyka i Stefcia (36 tc) 


Re: Musze siez wami czyms podzielic
Nadia7  
17-06-2010 12:14
[     ]
     
To piekny gest... Ja co roku zapalałam znicze na takich malutkich, opuszczonych grobkach...a teraz jeszcze na ... 
------------------------
Wiola, mama i Franusia, i Antosia 10.02.2010-24.03.2010, i Jasia
http://antosobstawski.pamietajmy.com.pl/index.php

Re: Musze siez wami czyms podzielic
kasia-m  
17-06-2010 12:33
[     ]
     
Na cmentarzu,na którym pochowana jest moja córka również jest kilka zapomnianych grobów.
Często zapalam znicze i przywożę kwiatki.
Każdy z nich ma ode mnie małego aniołka.

Ktoś z jakiś przyczyn nie dba.Jeśli ja mogę i nikomu to nie przeszkadza,robię to. 
Kasia Mama Malwinki (*+29.09.07)


Re: Musze siez wami czyms podzielic
koraliki1981  
17-06-2010 17:08
[     ]
     
Dokladnie godne pochwał zachowanie i naśladowania..gdyby ludzi o takim dobrym sercu było więcej świat byłby piękniejszy 
Mama Aniołka Liwii i ziemskiej Marysi

http://liwiaannaszymanska.pamietajmy.com.pl


Re: Musze siez wami czyms podzielic
goska01  
17-06-2010 20:41
[     ]
     
Ewka świetnie postąpiłas ja ostatnio wyrywałam troszkę zielsko u chłopczyka który lezy zaraz obok mojej Amelci zmarł 15 stycznia u niego ktoś był zaledwie dwa razy. Wiem ile razy ponieważ my z mężem jezdzimy prawie co dziennie. Uinnego chłopczyka który był chowany tylko przez tych którzy zakopują trumienkę zapaliłam znicz do dna dzisiejszego nikt u niego nie był, a było to w bodajze na początku maja.
Ja liczę się z tym, że kiedys ktoś mnie opier.... ale nie mogę inaczej.

mama aniołka Amelki 11.01.2010 41tc. 


Re: Musze siez wami czyms podzielic
kamyk  
17-06-2010 21:14
[     ]
     
Uważam że postąpiłaś bardzo pięknie,sama pewnie postąpiłabym podobnie, pozdrawiam 
kamyk

Re: Musze siez wami czyms podzielic
Martynka552  
17-06-2010 21:20
[     ]
     
napewno mały Rysio się ucieszył, a Twój syneczek jeszcze bardziej:-) u mnie w mieście zaniedbane są nawet te "świeże" groby, powiedzmy dzieciątka pochowane rok temu i już nikt o nich nie pamieta a jeśli nawet pamieta to bardzo rzadko odwiedza a to przykre my z mezem wtedy zapalamy nie tylko światełko naszemu niuniowi ale także tym dzieciom (*) 
Nikodem ur. i zm. 06.05.2010 (*37tc) i Olaf ur. 27.05.2011 (37tc)
http://nikodemsiwko.pamietajmy.com.pl

::   w górę   ::
Przeskocz do :
Forum tworzone przez W-Agora