
Spotkania grupy wsparcia rodziców dzieci utraconych odbywają się od października do czerwca, w każdy drugi piątek miesiąca. O 17.30 rozpoczyna się wspólnie przygotowana Msza święta w intencji zmarłych dzieci i ich rodziców, celebrowana w kaplicy klasztornej (wejście przez furtę klasztoru).
Po Mszy – spotkanie, polegające na dzieleniu się doświadczeniami rodziców po stracie, znajdujących się na różnych etapach żałoby i w różnej sytuacji życiowej. Charakter spotkania w dużej mierze zależy od uczestników. Na te spotkania są zaproszone też osoby niewierzące lub przeżywające kryzys wiary.
Duchową opiekę nad spotkaniami sprawuje o. Stanisław Górski OP. Spotkania po Mszy prowadzą osoby świeckie – w tym roku Kasia Doboszyńska-Markiewicz z mężem Kamilem (kontakt: kasiadob [małpka] wp [kropka] pl) oraz Daria Bielenin-Palęcka.
Pragniemy, aby spotkania stały się azylem dla rodziców po stracie dziecka. Zależy nam, by tacy rodzice mogli podzielić się swoim bólem, tęsknotą, trudem, drobnymi radościami, by mogli opowiedzieć o przeżywaniu żałoby i o swoim dziecku. Aby zobaczyli, że nie są sami, by zniknęło “nieznośne poczucie wyjątkowości”, którego zapewne doświadczają w swoim środowisku.
Terminy najbliższych spotkań:
zawsze drugi piątek miesiąca od października 2014r. do czerwca 2015r.
Dla kogo?
Spotkania skupiają rodziców dzieci, które zmarły z różnych powodów i w każdym okresie życia. Są to dzieci, które zginęły w wypadkach komunikacyjnych, wskutek innych nagłych tragedii lub zmarły z powodu nieuleczalnych chorób. Dzieci utracone w wyniku poronienia, w trakcie porodu i tuż po nim. Dzieci kilkumiesięczne, kilkuletnie, kilkunastoletnie oraz takie, które były już zupełnie dorosłe.
Spotkania są odpowiedzią na problemy, które pojawiły się w ostatnich latach. Związane są one z coraz większą liczbą poronień, ze wzrostem liczby osób ginących w wypadkach komunikacyjnych i w wyniku innych zagrożeń cywilizacyjnych: narkomanii, samobójstw, itp. Z inicjatywy Dlaczego – Organizacji Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych (dlaczego.org.pl) powstał projekt polskich obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka Utraconego (15 października).
Możliwość istnienia takiej grupy wsparcia ma ogromne znaczenie dla rodziców po śmierci dziecka. Strata dziecka to niewyobrażalna tragedia, wielka rana, którą uleczyć może tylko Bóg i Jego miłość. Dlatego po przebytej traumie, w procesie odnowy życia i nadania mu nowej jakości, niezbędna jest troska osób duchownych i modlitwa.