Życie po stracie dziecka

samobojstwaZapraszając śmierć. Coraz młodsi nie mają sił walczyć. 

W Polsce statystycznie codziennie odbiera sobie życie jedno dziecko. Ale samobójstw nieletnich może być nawet 10 razy więcej, bo często kwalifikuje się je jako wypadek. Z badań wynika, że 40 proc. uczniów podstawówek nie widzi sensu życia, a 30 proc. ma myśli samobójcze.

Proces przeżywania żałoby po stracie dziecka

"Żałoba po śmierci dziecka nigdy się nie kończy. I nieważne, czy dziecko w chwili śmierci było dorosłe, tydzień wcześniej rozpoczęło szkołę czy nie dożyło narodzin. Osieroceni rodzice borykają się z poczuciem przegranej, a pytanie "Dlaczego?" nie opuszcza ich ani na chwilę. (...)

Dramaty rodzin młodych samobójców
 
Życie śmiercią. Codziennie 13 osób ginie w Polsce z własnej ręki. Prawie 200 rocznie to dzieci i nastolatki. Zostają po nich rodzice. Samobójstwo rzadko bywa skutkiem jednego zdarzenia. Dla tych, co zostają, kluczowym pytaniem jest – dlaczego?

Aniołkowe mamy listy piszą

Laura Czarodziejka, Zosia Nawrosia, Zuzia, Amelka, Tymoteuszek. I dużo, dużo innych. Aniołki, które wróciły do nieba, bo nie zgadzał się bilans – jak napisała jedna z mam.

Żal po stracie, czyli o przeżywaniu żałoby

Ludzie, którzy cierpią po stracie bliskich, targani są sprzecznymi uczuciami: z jednej strony chcą wrócić do stanu równowagi, z drugiej - obawiają się, że byłoby to równoznaczne z lekceważeniem przez nich pamięci o zmarłych. Jak sobie z tym poradzić?

Świadectwa rodziców po stracie dziecka

O doświadczeniu umierania, śmierci, a także żałoby i owoców jakie płyną ze śmierci własnego dziecka mówią rodziny Senderów i Konczewskich.

Żałoba to poszukiwanie balansu... 
 
(...) dwie przestrzenie po stracie dziecka (także po stracie każdej bliskiej sercu osoby) – przestrzeń urealnienia (pożegnania i zgody na odejście) i budowania więzi (zatrzymania w sobie i pamięci) w całym procesie żałoby szukają balansu między sobą. 
Oswoić słonia w pokoju
 
Takie rzeczy najczęściej zdarzają się u kobiet z nadciśnieniem, cukrzycą, to nad nimi wszyscy się trzęsą. A ja przez całą ciążę miałam wyniki absolutnie książkowe. I to było moim przekleństwem - mówi Magda. Wózek i łóżeczko z karuzelą czekały już w dziecięcym pokoju. 
Czy strzępy tkanek, które wypłynęły wraz z krwotokiem ...
 
zasługują na imię i nazwisko, na pochówek i znicz na cmentarzu? 
Rozmowa z Małgorzatą Bronką, matką dwojga dzieci zmarłych w ósmym i dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży oraz trojga dzieci w wieku 19, 17 i 6 lat. - Niedawno obchodziliśmy Dzień Dziecka Utraconego. Zapaliłaś światełka swoim dzieciom?

Hospicjum dla nienarodzonych

Perinatalna opieka paliatywna to kompleksowa pomoc: medyczna, psychologiczna i duchowa dla rodziców nieuleczalnie chorego płodu, którzy zdecydowali się na urodzenie dziecka, a nie przerwanie ciąży.

Szpitale wobec rodziców po stracie dziecka. Dobre praktyki.
 
Fundacja Przetrwać Cierpienie publikuje raport „Szpitale wobec rodziców po stracie dziecka. Dobre praktyki”, który powstał na bazie opinii tysięcy rodziców w ramach kampanii „Ja też jestem dzieckiem”.

Czy moje dziecko jest w niebie?

Podjeżdżam pod Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu. Widzę rodziców tulących swoje dzieci, które przywieźli do szpitala. Zmartwione twarze, niepokój... Jedni idą na rutynowe badania, inni spieszą na ostry dyżur. Przy wejściu pytam o kaplicę szpitalną.

Niebo dzieci nieochrzczonych. Kiedy umierają dzieci bez chrztu

Problem losu dzieci zmarłych bez chrztu. Zdarza się śmierć dziecka podczas porodu, czy też jeszcze wcześniej. W umysłach rodziców może się rodzić pytanie, jaki jest los w wieczności tych dzieci? Sprawa jest bardzo trudna, także od strony teologicznej.

Trzeba rozpaczać, żeby żyć 

Czasem przy oglądaniu starych albumów ze zdjęciami, pokazującymi życie rodziny rok po roku, widać te skutki: na którejś karcie jedna z fotografowanych osób zmienia się. Jej rysy tężeją, twarz wyraża gorycz. I tak zostaje. 

Niekorzystne zakończenie ciąży
 
Niekorzystne zakończenie ciąży – Rekomendacje postępowania z pacjentkami dla personelu medycznego oddziałów położniczo – ginekologicznych województwa mazowieckiego.

Lista życzeń osieroconych rodziców

 1. Chciałabym, by moje dziecko nie umarło. Chciałabym je mieć z powrotem. 2. Chciałbym, byś się nie bał wymawiając imię mojego dziecka. Moje dziecko istniało i było dla mnie bardzo ważne. Potrzebuję usłyszeć, że było ono ważne także dla Ciebie.

Umierające dziecko

Rozmowa z dzieckiem o jego śmierci to z pewnością najbardziej bolesne zadanie dla rodziców. Emocjonalne napięcie w takiej sytuacji sprawia, że rodzicom jest niezwykle trudno zadecydować, co powiedzieć i co zrobić. Męczą ich dylematy: „Czy powinnam zachować w tajemnicy, jak poważna jest choroba?” (...)

Rozpacz po utracie dziecka. Z cyklu: Wybierajmy życie.

(...) Wreszcie przejdę do tematyki, która wydaje się najważniejsza, bo dotyczy konkretnych ludzkich bólów. Spróbuję się trochę podzielić tą atmosferą rozmównicy klasztornej, o której wspomniałem na początku i opowiedzieć trochę, jak rozmawiam z różnymi ludźmi w różnych ich trudnych i bolesnych sytuacjach.

26.04.2015r. odcinek "My, wy, oni" TVP godz. 6.30
 
Jak pomóc rodzicom, którym lekarz powiedział, że ich dziecko zaraz po urodzenia umrze lub narodzi się potworek? Sytuacja, w której rodzice, jeszcze w okresie ciąży matki dowiadują się o ciężkich wadach "płodu", jest coraz częstsza. 
55 minut życia
 
Niektóre kobiety nie chcą się przywiązywać. Kiedy słyszą, że noszą śmiertelnie chore dziecko, odwracają głowę od monitora USG. Magda zachłannie wpatrywała się w ekran. Chciała zapamiętać jak najwięcej.
Jak udzielać wsparcia
 
Często się zdarza, ze to, co mówimy raczej drażni niż pomaga. Użycie jakiegoś szablonowego lub niezgodnego z prawdą zwrotu w rodzaju: ”wiem, co czujesz”, może tylko zezłościć cierpiącą osobę i sprawić jej przykrość. Jedynie ona wie, co czuje. 

Gdy ból nie przemija

Strach, tęsknota, żal, poczucie osamotnienia, złość, często też utrata lub osłabienie wiary – to wszystko może towarzyszyć rodzicom po śmierci dziecka. Na szczęście w archidiecezji gdańskiej jest takie miejsce, gdzie można się spotkać, pomodlić i o tym porozmawiać. 

Jak zacząć życie od nowa po stracie?
 
W życiu nie ma niczego stałego poza zmianą", to słowa greckiego filozofa Heraklita, która wyraża myśl, iż w naszym życiu nie ma rzeczy niezmiennych. Na przestrzeni 2500 lat, które minęły od momentu wypowiedzenia tych słów, historia nieraz pokazała ile w nich prawdy i mądrości.
Opinia teologiczna o losie dzieci zmarłych bez Chrztu
 
W oparciu o pismo Kongregacji Nauki Wiary w sprawie losu dzieci zmarłych bez Chrztu świętego, Rada Naukowa KEP, po zaciągnięciu opinii profesorów teologii, reprezentujących różne środowiska uniwersyteckie w Polsce formułuje następujące stanowisko odnośnie wspomnianej materii.

Kiedy umiera dziecko

Żyjemy w społeczeństwie negującym śmierć. Walczymy ze śmiercią i przeciwstawiamy się jej. Przemykamy się przez okres żałoby i pośpiesznie dążymy do powrotu do normalności”. 

Spróbujcie nas zrozumieć. Poznaj oczekiwania rodziców, którzy stracili dziecko

Strata dziecka to jeden z najdotkliwszych ciosów, jakie los może nam zadać. Jak możemy pomóc komuś, kto doświadczył czegoś tak trudnego? Do naszej redakcji przyszedł list ojca dziecka, które zmarło w 34. tygodniu ciąży.