koszalminiPomnik Dzieci Utraconych oraz spotkania grupy wsparcia dla rodziców po stracie w Koszalinie.

Pomnik Dzieci Utraconych w Koszalinie został odsłonięty i poświęcony 24 marca w Narodowy Dzień Życia i w przeddzień obchodzonego w Kościele katolickim Dnia Świętości Życia. Pochówek dzieci utraconych miał charakter ekumeniczny.

 

 

Wzięli w nim udział duchowni Kościołów zrzeszonych w Koszalińskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej. Pomnik ten, to zmniejszona kopia rzeźby Maryi Matki Życia, znajdującej się przed radomską kurią biskupią. Autorem projektu jest łódzka artystka Krystyna Fałdyga- Solska.

Komitet Budowy Pomnika Dzieci Utraconych planował również powołanie Koszalinie grupy wsparcia dla rodziców po stracie dziecka. Pierwsze spotkanie grupy odbyło się 21 kwietnia 2012 r. o godzinie 12:00 w Centrum Edukacyjno- Formacyjnym w Koszalinie.

Komitet Budowy Pomnika Dzieci Utraconych został powołany 18 stycznia 2011 r. w Koszalinie.  Honorowymi członkami komitetu są: biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, prezydent Koszalina Piotr Jedliński, przewodniczący Rady Miasta Koszalin Władysław Husejko oraz Urszula Mikietyńska, lekarz pediatra i radna miejska.  Pomysłodawcą budowy pomnika jest ks. Henryk Romanik. To inicjatywa społeczna, w którą zaangażowały się m.in. władze miejskie, przedstawiciele lokalnego Kościoła, szpitala, Urzędu Stanu Cywilnego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej oraz lokalnych mediów.

Budowa Pomnika Dzieci Utraconych w Koszalinie odbyła się w ramach kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Autorem projektu plakatu i ulotki jest Koszaliński artysta- fotografik Zdzisław Pacholski.  Inicjatywę wspierają i koordynują Radio Plus Koszalin, TVP Szczecin oraz „Gość Niedzielny”.

mmz rzezba p

żródło: Radio Plus Koszalin

www.vocatiodei.pl www.koszalin.opoka.org.pl