dlaczego.org.pl  
Forum dlaczego.org.pl  >> STRATA DZIECKA
Nie jesteś zalogowany!       

Będzie można uznać nieżyjące dzieckoHits: 285
goha  
17-07-2007 09:40
[     ]
     
Trybunał Konstytucyjny o przepisie kodeku rodzinnego i opiekuńczego
Będzie można uznać nieżyjące dziecko

Przepis kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym nie można uznać dziecka po jego śmierci, chyba że pozostawiło ono zstępnych, jest niezgodny z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Wczoraj Trybunał Konstytucyjny rozpoznawał skargę konstytucyjną ojca dziecka, w której badał, czy zgodny z konstytucją jest brak możliwości nadania nazwiska ojca dziecku, które urodziło się martwe, a jego rodzice nie byli małżeństwem w chwili jego urodzenia.

Martwa dziewczynka urodziła się w maju 2004 r. ze związku Magdaleny S. i Mariusza K. Kilka miesięcy później zawarli oni małżeństwo i chcieli, by w aktach stanu cywilnego odnotowano fakt urodzenia dziecka oraz wpisano dane jego rodziców i nadano mu rodowe nazwisko ojca. W Urzędzie Stanu Cywilnego odmówiono im tego, powołując się na przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Z urzędu nadano dziecku rodowe nazwisko matki i nieprawdziwe dane osobowe ojca dziecka. Rodzice dziecka wnieśli sprawę do sądu, ale ich apelacja została oddalona jako bezzasadna. Zdaniem ojca dziecka odmowa uznania dziecka, które urodziło się martwe, wyrządza szkody prawne i społeczne, a kwestionowany przepis narusza konstytucyjne prawo do sprostowania informacji nieprawdziwych lub niepełnych.

O uznanie zakwestionowanego przepisu za niezgodny z konstytucją wnioskował także przedstawiciel Sejmu oraz rzecznik praw obywatelskich, który przyłączył się do skargi.

Trybunał Konstytucyjny podzielił pogląd skarżącego i orzekł, że przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, uniemożliwiające uznanie dziecka po jego śmierci, są niezgodne z konstytucją. Sędziowie TK stwierdzili, że konstytucyjna ochrona rodzicielstwa wymaga nie tylko odpowiednich rozwiązań prawodawczych dotyczących relacji między rodzicami i ich dzieckiem, ale może także wymagać odpowiednich rozwiązań prawodawczych na wypadek śmierci dziecka.

- Ochrona ta powinna szanować uczucia rodziców i uwzględniać ich potrzebę ustalenia rodzicielstwa dziecka, w sytuacji gdy nie było to możliwe przed jego śmiercią - uzasadniał wyrok Janusz Niemcewicz, wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem sędziów prawo rodziców do ustalenia rodzicielstwa obejmuje również dziecko zmarłe, pomimo że ustalenie nie doprowadzi do ukształtowania się więzi rodzinnej z dzieckiem. To jednak uniemożliwiał zaskarżony przepis. Zdaniem Trybunału naruszało to sferę osobistych i emocjonalnych odczuć rodziców, ale przede wszystkim konstytucyjne prawo do ochrony rodzicielstwa. Trybunał podkreślił jednocześnie, że konstytucyjne prawo ochrony rodzicielstwa dotyczy nie tylko dzieci urodzonych w małżeństwie, ale i poza małżeństwem. Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Wyrok wejdzie w życie z chwilą ogłoszenia.

Sygn. akt SK 61/06


ŹRÓDŁO : GAZETA PRAWNA NR 137/2007 


  Temat Autor Data
*  Będzie można uznać nieżyjące dziecko goha 17-07-2007 09:40
::   w górę   ::
Przeskocz do :
Forum tworzone przez W-Agora