dlaczego.org.pl  
Forum dlaczego.org.pl  >> CHORE DZIECKO
Nie jesteś zalogowany!       

pytanie do Pań psycholog - jakie przedszkole wybrać?Hits: 1045
ewamonika1  
13-05-2005 12:10
[     ]
     

Witam,
mam gorącą prośbę o radę nt. wyboru przedszkola dla naszego synka.
Piotruś ma orzeczenie o niepełnosprawności do 16 roku życia, ale z drugiej strony jego niepełnosprawność (brak dłoni) nie przeszkadza mu na razie w normalnym funkcjonowaniu.
Niedaleko nas mieści się bardzo dobre przedszkole integracyjne, w którym prowadzone są popołudniowe zajęcia 1 - 2 razy w tygodniu, od momentu ukończenia przez dziecko 2 roku życia. Chciałabym, żeby Piotruś mógł brać udział w zajęciach, być wśród dzieci w swoim wieku, uczyć się kontaktów z rówieśnikami (w domu ma sporo starszego brata i siostrę, z którymi ma bardzo dobry kontakt, ale chodzi mi o relacje z równolatkami).
I tu pojawia się pierwsza wątpliwość - jeśli pozna tamto przedszkole (integracyjne) przez rok - mogą być kłopoty z chęcią pójścia do zwykłego przedszkola, czyli tego przez które przeszły nasze starsze dzieci i też jest b. dobre, ale "zwyczajne".

Z drugiej strony, jestem po rozmowie z dyrektorką przedszkola integracyjnego i owo przedszkole ma doświadczenie w opiece nad dzieckiem bez dłoni, bo niedawno taki właśnie chłopczyk skończył u nich zerówkę i - wg słów pani dyrektor - bardzo dobrze sobie radził.
Przyznam, że waham się i nie wiem, na co zdecydować.

Zajęcia, o których pisałam wcześniej - mogłyby się zacząć już po wakacjach, a więc czasu na decyzję nie ma aż tak dużo.

Proszę podpowiedzieć, czy branie udziału w zajęciach będzie automatycznie "przedsionkiem" to edukacji przedszkolnej właśnie w przedszkolu integracyjnym, czy można je potraktować oddzielnie? Czy Piotruś może bez oporów zaakceptować ewent. zmianę przedszkola? Czy lepiej "odpuścić" sobie zajęcia integracyjne i zdać się na zwykłe kontakty z rówieśnikami oraz rodzeństwem i brać pod uwagę jedynie zwykłe przedszkole po ukończeniu 3 lat?

Ostatnia wątpliwość: czy od małego przyzwyczajać go do normalnych reakcji dzieci, które mogą być różne, czy nieco chronić, bo wiadomo, że w przedszkolu integracyjnym personel jest lepiej przygotowany na tłumaczenie ewentualnym "dokuczaczom", dlaczego dane dziecko jest inne.

Trochę zagmatwany ten post, za co przepraszam, ale Piotruś próbuje pisać ze mną, więc czasem "gubię wątek" :-)

pozdr. ewa
 
---------------
http://www.wady-dloni.org.pl/


  Temat Autor Data
*  pytanie do Pań psycholog - jakie przedszkole wybrać? ewamonika1 13-05-2005 12:10
  Re: pytanie do Pań psycholog - jakie przedszkole wybrać? MAJ 13-05-2005 14:10
  Re: pytanie do Pań psycholog - jakie przedszkole wybrać? ewamonika1 16-05-2005 14:27
  Re: pytanie do Pań psycholog - jakie przedszkole wybrać? Agnieszka 07-07-2005 00:05
::   w górę   ::
Przeskocz do :
Forum tworzone przez W-Agora