dlaczego.org.pl  
Forum dlaczego.org.pl  >> DZIEŃ DZIECKA UTRACONEGO 15 PAŹDZIERNIKA
Nie jesteś zalogowany!       

Dzień Dziecka Utraconego - informacja prasowa
natkaszczerbatka  
23-08-2008 12:28
[     ]
     
Oto projekt informacji prasowej. Prosimy o wszelkie sugestie, propozycje związane z treścią tej informacji. Wszelkie uwagi są bardzo cenne!

15 października - Dzień Dziecka Utraconego

Od 2004 roku dzięki inicjatywie Dlaczego – Organizacji Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci nieuleczalnie Chorych - 15 października obchodzony jest w Polsce jako Dzień Dziecka Utraconego. Dzień ten ma przypominać o problemach rodziców po stracie, które na co dzień są tematem tabu. Dzień ten ma również przywołać pamięć wszystkich dzieci zmarłych na każdym etapie życia i z jakiegokolwiek powodu.

W tym dniu w całej Polsce organizowane są imprezy, spotkania. Niektórzy zakładają niebiesko-różowe wstążeczki, inni bransoletki, a jeszcze inni zapalają znicze na grobach dziecięcych. Tradycją także stało się organizowanie Mszy Św. odprawianych w intencji rodziców zmarłych dzieci.

Strata dziecka dla rodziców jest wielką tragedią - niezależnie od tego, czy dziecko miało kilka lat, miesięcy, dni bądź zmarło przed narodzeniem. Dzieci giną w wypadkach, umierają z powodu nieuleczalnych chorób, czy wreszcie – często z nieznanych przyczyn – z powodu wcześniactwa, jeszcze przed narodzeniem lub niedługo po.

Rodzice po śmierci dziecka spotykają się z reakcjami społecznego ostracyzmu i rozmaitymi formami osądzania. Następstwem każdego tragicznego wypadku jest szukanie winnych. W przypadku śmierci dziecka za winnych są przeważnie uznani rodzice, podczas gdy w rzeczywistości dochodzi do tragicznego zbiegu okoliczności. W przypadku poronienia czy śmierci okołoporodowej społeczny stereotyp oskarża najczęściej matkę, która „nie dbała o siebie będąc w ciąży”.

Innym problemem rodziców po stracie jest odmawianie im prawa do żałoby. Mimo tego, że psycholodzy uważają, że niedokończona żałoba blokuje uczucia na wiele lat i źle wpływa na stosunek do kolejnych dzieci – rozpacz po zmarłym dziecku jest bardzo źle postrzegana przez otoczenie. Szczególnie dotyczy to poronień i śmierci okołoporodowych, w przypadku których żałoba jest postrzegana jako dziwactwo i zaburzenie psychiczne.

Należy również zwrócić uwagę na wciąż niewielką znajomość problemu rodziców po stracie dziecka w środowiskach, które mogłoby tym rodzicom najbardziej pomóc. Chodzi o lekarzy, psychologów oraz osoby duchowne. Strata dziecka jest dla nich wciąż zbyt trudnym problemem, rzadko poruszanym w trakcie nauki, badań, studiów itp. Lekarze i psycholodzy wciąż nie mają wystarczającego doświadczenia w postępowaniu z pacjentami w przypadku straty, natomiast dla księży poronienie to „skutek wcześniej dokonanej aborcji”. 


Re: Dzień Dziecka Utraconego - informacja prasowa
natkaszczerbatka  
02-09-2008 19:36
[     ]
     
A co myślicie o tej informacji prasowej? 


Re: Dzień Dziecka Utraconego - informacja prasowa
Jola  
03-09-2008 14:37
[     ]
     
ja jak najbardziej ZA
bardzo dobra notatka - dziękuję Aniu i Zorko za Waszą pracę. 


Re: Dzień Dziecka Utraconego - informacja prasowa
natkaszczerbatka  
03-09-2008 15:08
[     ]
     
nic dodać nic ująć? 


Re: Dzień Dziecka Utraconego - informacja prasowa
Jola  
04-09-2008 08:07
[     ]
     
Aniu, wg mnie nic - notatka jest krótka i bardzo wymowna. Gdyby była oszerna pewnie nasze społeczeństwo nie doczytałoby jej do końca.
Przedstawione w niej aspekty odejścia-straty dzieci, wg mnie sa jasne i klarownie opisane.

Wiem, że dużo pracy włożyłyście w nią - za co z całego serca |Wam dziękuję. 


Re: Dzień Dziecka Utraconego - informacja prasowa
ewamonika1  
04-09-2008 21:46
[     ]
     
Aniu, z nazwy Dlaczego usunęłabym słowo "nieuleczalnie".

E. 
---------------
http://www.wady-dloni.org.pl/


Re: Dzień Dziecka Utraconego - informacja prasowa
zorka  
04-09-2008 23:03
[     ]
     
Cenna uwaga, Ewo.
Dzięks. 


Re: Dzień Dziecka Utraconego - informacja prasowa
natkaszczerbatka  
04-09-2008 23:22
[     ]
     
to co, puszczamy?
Myślę, że wstępnie można puścić teraz, a potem jeszcze raz na początku października - już z inforamcjami o mszach i o odsłonięciu pomnika w Szcecinie. Co o tym sądzicie? 


Re: Dzień Dziecka Utraconego - informacja prasowa
zorka  
05-09-2008 08:06
[     ]
     
Tak, Natko, puszczamy.

I jeszcze jedna sprawa - ciut obok - a mianowicie wystawa w Poznaniu. Jak się do tego zabrać? Ktoja tu przywiezie? 


Re: Dzień Dziecka Utraconego - informacja prasowa
natkaszczerbatka  
05-09-2008 08:26
[     ]
     
Asia ze Szczecina czeka na sygnał na jaki adres ma wysłać paczkę ze zdjęciami. 


Re: Dzień Dziecka Utraconego - informacja prasowa
zorka  
06-09-2008 15:15
[     ]
     
Na mój.
:) 


Re: Dzień Dziecka Utraconego - informacja prasowa
ewamonika1  
05-09-2008 09:50
[     ]
     
zorka napisał(a):
> Tak, Natko, puszczamy.


Aniu,
napiszę na priv.

E. 
---------------
http://www.wady-dloni.org.pl/


Re: Dzień Dziecka Utraconego - informacja prasowa
malomi  
05-09-2008 12:40
[     ]
     
Dziewczyny wracam do pracy.
Niestety wirus zjadł mi komputer i na razie tylko odbieram maile i nie moge wysylac. W razie czego jestem do dyspozycji 


Re: Dzień Dziecka Utraconego - informacja prasowa do malomi
natkaszczerbatka  
05-09-2008 13:18
[     ]
     
Gosiu, zerknij więc na notkę prasową ... 


Re: Dzień Dziecka Utraconego - informacja prasowa do malomi
malomi  
05-09-2008 18:45
[     ]
     
Jestem pod wrażeniem, naprawde świetna notka.
Dzięki dziewczyny 


Re: Dzień Dziecka Utraconego - informacja prasowa do malomi
zorka  
07-09-2008 09:12
[     ]
     
Ewo, masz bazę adresów mailowych?
Moją zjadł wirus jakieś 1,5 roku temu... 

Ostatnio zmieniony 07-09-2008 09:12 przez zorka

Re: Dzień Dziecka Utraconego - informacja prasowa do malomi
natkaszczerbatka  
07-09-2008 09:29
[     ]
     
Myślę, że na podstawie starej bazy, która może już być trochę nieaktualna, trzeba by zrobić nową. 


Re: Dzień Dziecka Utraconego - informacja prasowa do malomi
ewamonika1  
07-09-2008 13:56
[     ]
     
Natko, doszły do Ciebie moje maile (w tym dwa pliki z bazy na próbę, do odczytu)?

E. 
---------------
http://www.wady-dloni.org.pl/

Ostatnio zmieniony 07-09-2008 13:56 przez ewa

Poznań
Klara M.  
08-09-2008 14:25
[     ]
     
Co to za wystawa Zorko?
wiadomo już coś więcej o tym Dniu w Poznaniu?
Mogę rozwiesić plakaty - np. przy cmentarzu na Junikowie -tak jak to zrobiłam w ubiegłym roku... 
Klara M.
Mama Marcelka
(*+19.10.2006) http://marcelekwichtowski.pamietajmy.com.pl
Emilki(*+11 tc)- 14.06.07
Aniołka'08
-- i ziemskiego Cyprianka

Re: Dzień Dziecka Utraconego - informacja prasowa
Aleksandra Pietrzyk  
11-09-2008 23:20
[     ]
     
Super artykul,czy moge go wykorzystac
W ktorym wydaniu bedzie we wrzesniowym. 
Mama Danielka

Re: Dzień Dziecka Utraconego - informacja prasowa
zorka  
12-09-2008 09:34
[     ]
     
Olu -to nie jest artykuł a informacja prasowa, którą rozsyłamy do mediów. Do wykorzysania w słusznej sprawie.:)

Klaro - wystawa ma być, ale przeor o tym jeszcze nie wie. :) Jak zwykle wszystko jeszcze w mojej głowie. W tej chwili czekam sobie cierpliwie na materiały do wystawy. I dizęki za pomoc - chętnie dam ci plakaty do rozwieszenia:) 


::   w górę   ::
Przeskocz do :
Forum tworzone przez W-Agora