dlaczego.org.pl  
Forum dlaczego.org.pl  >> CHORE DZIECKO
Nie jesteś zalogowany!       

Jak powiedzieć starszemu dziecku?
Onka15  
03-08-2011 15:56
[     ]
     
Witam,
Jestem w 31tc. U Synka stwierdzono wielotorbielowatość nerek typu recesywnego. Dowiedziałam się o tym w 21-22tc. Niestety na tym usg był z nami nasz starszy 5,5letni Synek, bo chcieliśmy mu pokazać kolejny raz (w 17tc też z nami był na usg, ale wtedy lekarz jeszcze nic nie mówił o tych nerkach, powiedział tylko że będzie chłopczyk) dzidziusia...Zresztą od początku, tak jak wszyscy mówiliśmy mu że będzie miał siostrzyczkę/braciszka, cieszyliśmy się, oglądał ''Było sobie życie'' i wie skąd się bieże dzidziuś, zresztą ma 5,5 lat i rozumie że jak mama ma duży brzuch to jest tam dzidziuś. Bo chodzi o to, że od tej pory jak dowiedziliśmy się o Malutkim staramy się przy nim nie mówić o dzidziusiu... Ale on się co jakiś czas pyta, a mi wtedy serce pęka i mówię mu że:
- czasami się tak zdarza że dzidziusie zamieniają sie w Aniołki i idą do nieba
- że mu obiecuję że będziemy mieć dzidziusia tylko trzeba będzie dłużej poczekać
Nie wiem co mam robić, mówić, Malutki prawdopodobnie odejdzie po porodzie, a jeżeli nie to będzie bardzo chory i też niewiadomo jak to wszystko się skończy, zresztą niewiadomo... Jedyne co wiadomo, to to że dobrze nie będzie...
Serce mi pęka jak np idę z moim starszym Alusiem do sklepu a on bieże jakieś zabawki, albo małe ciuszki i mówi mi żebym to kupiła dla jego braciszka, a ja kupuję zabawki, małe ciuszki, butki bo on tak bardzo nalega... Już nie mogę wchodzić do sklepu z nim gdzie są małe ubranka, a przeważnie takie są (5-10-15, Tesco), od zabawek też trzymam się z daleka. Zresztą najgorsze jest to że on głównie bieże coś dla braciszka, nie dla siebie, a mnie rozdziera w środku, gryzę wargi żeby przy nim nie wyć...
Dziewczyny, jak Wy radziłyście sobie w podobnej sytuacji (chodzi mi także jak już Wasze dziciątko odeszło)? Co mówiłyście starszakom?
Dzięki 


Re: Jak powiedzieć starszemu dziecku?
bary  
05-08-2011 18:10
[     ]
     
Witaj serdecznie. Mam dwójkę synów, starszy 7 latek i młodszy 15 miesięczny. Młodszy synek jest bardzo chory,ma wrodzona wadę mózgu, wada letalna. O jego chorobie dowiedzieliśmy sie na tydzień przed porodem. Na poczatku nic nie mówiliśmy starszemu synkowi ze jest aż tak zle. Z czasem jak zadawał pytania i jak był świadkiem wielu krtycznych momentów, powoli opowiedziałam o chorobie, nie mówię o śmierci tylko o miłości. 


Re: Jak powiedzieć starszemu dziecku?
Onka15  
05-08-2011 19:18
[     ]
     
bary, całym sercem Wam współczuję, u mojego Synka ta wada też jest traktowana jako wada letalna, nie wiem co będzie
Trzymajcie się 


Re: Jak powiedzieć starszemu dziecku?
anikia  
10-08-2011 22:04
[     ]
     
Wikuś tez się dopytywał o Emilka (ma 3 latka), chciał całować brzuch, a ja musiałam mu mówic ze juz nie ma Emilka w brzuszku tylko w naszych serduszkach. Wikus na poczatku plakal ze Emilek gdzies sie zgubił, ale potem sam zaczał mowic ze Emilek jest w serduszku i tak zostało. Starszakowi na pewno jest trudniej wytłumaczyc co się dzieje ... 
-----------------------------
http://funer.com.pl/epitafium,emilek-augustynowicz-zyl-19-godzin,5535,1.html
Ostatnio zmieniony 30-08-2011 21:47 przez anikia

Re: Jak powiedzieć starszemu dziecku?
sylwia1975  
24-08-2011 22:54
[     ]
     
nie wiem wiem tylko ze jak lara zmarla to maz poszedl po corke do szkoly i powiedzial jej ze lara nie zyje sevenna ma 9 lat i w koncu doczekala sie ziemskiego rodzenstwa ach hhhhhhhhhhh kto by pomyslal ,plakalismy razem ,teraz wiezy ze jej braciszkowie i lara sa w niebie gwiazka i aniolkami i czekaja na nas ,i ze kiedys sie spotkamy. 


Re: Jak powiedzieć starszemu dziecku?
Onka15  
25-08-2011 19:23
[     ]
     
Mój Synek nie ma rodzeństwa, tak bardzo czekał i czeka na tego braciszka. Bajeczki o Aniołkach i inne takie nie przechodzą. On mówi, że ja ''jestem w ciąży'' i jak mam mu tłumaczyć? Mówię że tak czasami bywa, że trzeba dłużej poczekać żeby mamusi brzuch opadł, a potem znowu rósł i może wtedy będzie dzidziuś. A on mi na to czy znowu będę w ciąży i w końcu ile będzie tych dzidziusiów? Nie mogę mu powiedziec tak po prostu, że jego braciszek może umrzeć, nie jemu. Może jakby miał rodzeństwo byłoby inaczej, a tak jak umrze jego jedyny braciszek, to on dalej będzie sam. Nie wiem jak my to wszystko przejdziemy
Ale wierzę, że mimo wszystko rodzeństwo będzie miał i kiedyś wszystko mu powiemy i porozmawiamy 


Re: Jak powiedzieć starszemu dziecku?
sylwia1975  
29-08-2011 08:08
[     ]
     
dzeci duzo rozumnieja wiecej niz ty myslisz,chociaz nie potrafia czasami przewaznie nazwac emocji po imieniu,co moja corka czula zal,smutek,bunt,byla zla na mnie ze ja zabilam w jej oczach lare,gorycz ze zostanie jedynakiem,tez tak myslalam,a teraz ma malego braciszka,nadal czasami wspomina o zmarlym rodzenstwie. 


Re: Jak powiedzieć starszemu dziecku?
Mimbla7  
02-09-2011 15:44
[     ]
     
Kochana Onko15, wydaje mi się, że najlepiej byłoby szczerze porozmawiać z synkiem, powiedzieć mu, że braciszek jest chory i niewiadomo, czy zostanie z wami, czy odejdzie do aniołków. Na pewno sam wyczuwa, że coś jest nie tak, dzieci mają czasem tendencje do absurdalnego obwiniania się (np. za rozwód rodziców itp), jemu też przyda się czas na oswojenie z chorobą brata. Nie jestem co prawda w takiej sytuacji jak Ty, ale w pewnym sensie odwrotnej, mój synek zmarł mając dwa miesiące, prawie od początku ciązy wiedzieliśmy, że może być ciężko chory. Teraz jest w ciąży, wszystko jest w porządku i chcemy od samego początku mówić drugiemu dziecku o zmarłym bracie. Sciskam Cię mocno i życze dużo siły. Nie traccie nadziei, może uda się uratować waszego Maluszka, słyszałam już o tylu wydawałoby się beznadziejnych przypadkach, a jednak dzieci przeżyły! Ważne, żebyś rodziła w szpitalu z wyspecjalizowanym oddziałem neonatologii.
Mama Emilka (12.08-19.10.2010) i Siostrzyczki (28 tc) 
Mimbla7

::   w górę   ::
Przeskocz do :
Forum tworzone przez W-Agora