dlaczego.org.pl  
Forum dlaczego.org.pl  >> CHORE DZIECKO
Nie jesteś zalogowany!       

chora dzidzia
pestka  
11-10-2008 00:34
[     ]
     
jest tu ktos? nie bardzo jeszcze wiem jak dziala to forum i czy jestem na wlasciwym temacie, moja dzidzia ma omphalocele (przepuklina sznura pepowinowego), chyba jest dosyc spora bo nawet ja zauwazylam ta nieprawidlowosc na skanie, jest tu ktos, prosze o pomoc, mam pare pytan do osoby ktora cos o tym wie, nie mam z kim o tym pogadac, dziekuje 
pestka

Re: chora dzidzia
herzig  
18-10-2008 21:04
[     ]
     
Przepraszam, ze taki suchy opis ale taki znalazlam najszybciej w internecie. Najwazniejsze zeby teraz dkladnie dzidziusia przebadac.
"Przepuklina sznura pępowinowego (omphalocele, exomphalos) charakteryzuje się przemieszczeniem narządów jamy brzusznej w miejscu przyczepu pępowiny. Może być anomalią izolowaną, ale w ok. 40% przypadków wiąże się z wadami z zakresu innych układów i narządów, najczęściej z wadami serca (VSD, ASD, tetralogia Fallota), z wadami przewodu pokarmowego, OUN oraz z wewnątrzmacicznym opóźnieniem wzrostu. W 30% przypadków współwystępuje z nieprawidłowościami chromosomalnymi, najczęściej z trisomią 13 lub 18. Występuje z częstością 1 na 5000 urodzeń, a ryzyko nawrotu w kolejnej ciąży izolowanej postaci wady jest mniejsze niż 1%.

W prenatalnym badaniu USG omphalocele przedstawia się, jako patologiczna struktura zawierająca trzewia zlokalizowana pośrodkowo i ku przodowi od jamy brzusznej. Najczęściej zawartość worka przepuklinowego stanowią jelita, wątroba i żołądek, rzadziej śledziona. Przemieszczone narządy pokryte są gładką błoną, na którą składa się trzewna część otrzewnej i nabłonek owodniowy sznura pępowinowego.

Przyczep pępowiny odchodzi od worka przepuklinowego,

często współwystępuje wodobrzusze. Wady powłok brzusznych powodują podwyższenie poziomu a-fetoproteiny w surowicy ciężarnej.

Wykrycie przepukliny sznura pępowinowego u płodu powinno skłonić do dokładnej oceny pozostałych narządów, a szczególnie serca. Dlatego w każdym przypadku omphalocele powinno się wykonać badanie echokardiograficzne celem oceny budowy serca. W przypadku potwierdzenia prawidłowej budowy serca, echokardiografia może służyć później do monitorowania stanu płodu. Wynik badania echokardiograficznego w przypadku omphalocele jest pomocny dla ustalenia rokowania u noworodka. Ponadto zaleca się dokonanie diagnostyki genetycznej. W przypadku kontynuacji ciąży należy monitorować sonograficznie rozwój płodu w celu uchwycenia wczesnych objawów niedrożności przewodu pokarmowego oraz wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu. Optymalnym sposobem rozwiązania ciąży w przypadku prenatalnie rozpoznanego omphalocele jest poród drogą cięcia cesarskiego w reminie okołoporodowym, o ile wyniki badań dodatkowych (m.in. ECHO) nie wykazują dodatkowych anomalii. Postępowanie po urodzeniu i rokowanie zależy od rozmiaru worka przepuklinowego i współtowarzyszących anomalii. W przypadku małych defektów przeprowadza się 1-etapowy zabieg, większe można operować 2-etapowo lub leczyć zachowawczo z użyciem specjalnych opatrunków i wyciągów. W opisywanym przypadku ze względu na wielkość worka zastosowano leczenie zachowawcze, a izolowana postać wady rokowała korzystnie.

U naszego pacjenta omphalocele rozpoznano dopiero w 29 tygodniu ciąży. Zgodnie z rozwojem embriologicznym anomalia ta powstaje w pierwszym trymestrze, a więc po 12 tygodniu ciąży jest możliwa do uwidocznienia w badaniu ultrasonograficznym. Mimo późnego, ale jeszcze przedurodzeniowego ustalenia rozpoznania możliwe było podjęcie właściwych decyzji położniczych co do miejsca, czasu i sposobu porodu oraz właściwe postępowanie neonatologiczne oraz optymalnie szybkie postępowanie chirurgiczne od momentu wydobycia noworodka na sali porodowej".

Moze to Ci pomoze zaczac rozmowe z Twoim lekarzem i wykonaniem potrzebnych badan.
Cieplutko pozdrawiam 
agnieszka herzig

chora dzidzia
pestka  
19-10-2008 21:20
[     ]
     
Dziekuje Ci Agnieszko, ten temat zalozylam tak troszke goraczkowo, pozniej odnalazlam sie na forum o tej tematyce. Jest dokladnie tak jak piszesz, najwazniejsze sa towazyszace temu inne anomalie, i jestem wlasnie w trakcie tych badan. ostatnio mialam aninopuncje, pierwszy wynik wyszedl prawidlowy, 4 listopada drugi wynik i tez tego samego dnia bedzie badane serduszko dziecka i glowka. mialam spotkanie z lekarzem ktory mi sporo wyjasnil...pozostaje teraz tylko czekac czekac i czekac
dziekuje Ci z calego mojego serducha ze poswiecilas dla mnie czas,
pozdrawiam Dorota 
pestka

Re: chora dzidzia
herzig  
20-10-2008 01:47
[     ]
     
Dorota
Mam nadzieje ze jestes pod opieka dobrego lekarza. To co faktycznie wazne to kwestia porodu aby odbyl sie przez cc ze wzgledu na dziecko. A jak juz sama wiesz nie musi byc bardzo zle.Jesli chodzi o USG serca to wiem ze w Warszawie jest wspaniala specjalistka Pani Dr Dangel kardiolog ktora jest specjalistka od serdeuszek takich maluchow.
Zycze Ci duzo sily i wytrwalosci. Na tym forum zawsze znajdziesz wsparcie i dobre slowo.
Pozdrawiam cieplutko 
agnieszka herzig

::   w górę   ::
Przeskocz do :
Forum tworzone przez W-Agora