Światowy Dzień Dziecka Utraconego

Dziś na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Dziecka Utraconego. W tym szczególnym czasie wierni wspólnie będą modlić się w intencji rodziców po stracie dziecka; o dobre przeżycie tego trudnego doświadczenia.

Fundacja Donum Vitae organizuje obchody tego wyjątkowego dnia w Szczecinie. Na godz. 16.00 zaplanowana jest wspólna modlitwa przy pomniku Dziecka Utraconego na Cmentarzu Centralnym. O godz. 18.00 odbędzie się uroczysta Msza święta w intencji dzieci, które odeszły zbyt wcześnie.

W Słupsku podczas Światowego Dnia Dziecka Utraconego odbędzie się kolejny zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych. W sobotę natomiast nienarodzone dzieci pożegnają mieszkańcy Koszalina, Szczecinka i Piły. W sumie pochowanych zostanie kilkaset nienarodzonych dzieci.

Uroczystości  pogrzebowe w Słupsku rozpoczną się o godz. 11.00 Mszą  św. w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w intencji rodziców po stracie. Następnie szczątki przeniesione zostaną na Nowy Cmentarz do  kwatery dzieci utraconych.

W sobotę podobne uroczystości będą miały miejsce również w Koszalinie. Mszy św. o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP przewodniczyć będzie ks. Piotr Subocz, kapelan Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. W zbiorowym grobie pochowane zostaną ciała 144 dzieci utraconych, pozostawionych przez rodziców w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie.

W Szczecinku pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się po raz pierwszy. Początek uroczystości o godz. 12.00 w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Z kolei mieszkańcy Piły będą żegnać dzieci utracone w kościele pw. św. Jana Bosko. Rozpoczęcie zbiorowego pogrzebu o godz. 12.00.

W Polsce pochówek dzieci zmarłych wskutek poronienia jest możliwy od ponad dziewięciu lat.

Zaczęło się o tym mówić od 2006 r., kiedy ówczesny minister zdrowia wydał rozporządzenie, według którego zwłoki ludzkie to szczątki człowieka umarłego, niezależnie również od tego, na jakim etapie ciąży umiera. Nawet jeżeli są to wczesne etapy ciąży, gdyż np. poronienie może zdarzyć się w pierwszych tygodniach ciąży, to według tego rozporządzenia tym ,,zwłokom” należy się taki szacunek jak zwłokom ludzkim. Otworzyło to drogę do tego, żeby organizować takie pogrzeby. Oczywiście dla nas człowiek zawsze jest od momentu poczęcia, ale ta definicja prawna otworzyła drogę do organizowania pogrzebów dzieci utraconych – mówi ks. Wojciech Parfianowicz, Rzecznik Kurii Biskupiej w Koszalinie.

Wielu rodziców dzieci utraconych nie ma świadomości, że może pochować swoje dziecko i zażądać od szpitala wydania jego zwłok. Często przeżywają oni również traumę spowodowaną utratą dziecka i nie wiedzą, jak się zachować. W wielu szpitalach personel nie informuje rodziców o ich prawach. O poronione dzieci pozostawione w szpitalach troszczy się wówczas miasto i kościół. Nie wszystkie miasta w Polsce mają opracowaną procedurę pochówków dzieci  utraconych w wyniku poronienia, ale powoli dochodzą kolejne.

Koszalin jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które zaczęły organizować takie pogrzeby. Sobotni zbiorowy pochówek dzieci utraconych odbędzie się tu już po raz dziesiąty.

Msze św. podczas takich pogrzebów nie są odprawiane w intencji dzieci utraconych, ale za ich rodziców po stracie.

Mamy uzasadnioną nadzieję, że takie dzieci będą zbawione, ponieważ miłosierdzie Boga jest niezgłębione, a takie dziecko przecież nie popełniło żadnego grzechu uczynkowego, bo nawet nie zdążyło się urodzić. W czasie takich pogrzebów czy Mszy św. odprawianych przy ich okazji nie modlimy się za te dzieci, ale za rodziców po stracie, ponieważ wierzymy, że Bóg takie dzieci przyjmuje do siebie – wyjaśnia ks. Wojciech Parfianowicz.

Zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych to pogrzeby ciał dzieci zmarłych na skutek poronienia, po które z różnych przyczyn, często z niewiedzy, nikt nie zgłosił się do szpitali. Pochówki te mają charakter ekumeniczny. Czasem pojawiają się na nich również duchowni innych wyznań.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl